Intervju sa Markom Kusmukom, dobitnikom nagrade „Momo Kapor“

Tamara Nikolić avatar

U svečanoj sali Skupštine grada Beograda, na dan kada je pre 88 godina rođen pisac i slikar Momčilo Momo Kapor, nagrada koja nosi njegovo ime uručena je slikaru Marku Kusmuku. Ova nagrada, koja se dodeljuje u čast Kapora, ima za cilj da odaje priznanje umetnicima i književnicima, a Kusmuk je postao sedmi dobitnik za likovnu umetnost. Uručena mu je srebrna plaketa sa motivom školica, koju dodeljuje Zadužbina „Momčilo Momo Kapor“.

Deceniju i po nakon Kaporove smrti, njegovo ime i dalje živi kroz umetničku zaostavštinu i priznanja koja se dodeljuju umetnicima. Odluku o dodeli nagrade jednoglasno je doneo žiri predvođen likovnim kritičarom Dejanom Đorićem, uz učešće Dragana Jovanovića Danilova i Sanje Bjelanović Janković. Marko Kusmuk je poznat po brojnim nagradama koje je osvojio kako u zemlji, tako i u inostranstvu, uključujući prvu nagradu za crtež fondacije Vladimir Veličković, Veliku nagradu Udruženja likovnih umetnika Srbije, i prvu nagradu „Zlatni lav“ u Veneciji.

Žiri nagrade „Momo Kapor“ istakao je da Kusmuk i Kapor dele sličan pristup tradiciji, koja se može posmatrati kao mesto gde stari elementi sija novim sjajem. Kusmuk je u razgovoru sa novinarima naglasio da umetnost za njega predstavlja stanje svesti i emocije, ističući da je to ličan proces koji povezuje unutrašnji svet umetnika s spoljašnjim. On smatra da između njega i Kapora postoje paralele u načinu razmišljanja i pristupu umetnosti, ali i razlike koje govore o bogatstvu umetničkog izraza.

Na pitanje o povezivanju s Kaporom, Kusmuk je rekao: „Umjetnost za mene nije samo tehnika, već stanje svijesti i emocije. To je ličan proces koji povezuje moj unutrašnji svijet sa spoljašnjim“. Pored toga, on je naglasio da iako postoje razlike u vremenu i pristupu, umetnost ne traži uskost već dubinu, zbog čega mu je drago što fondacija prepoznaje kvalitet iznad sličnosti.

Žiri je primetio da Kusmukova dela podsećaju na radove pripadnika Mediale, prepoznajući u njima zlatni sjaj meda i magiju ekstrema. Kusmuk je rekao da nije razmišljao o svom radu kroz prizmu određenih umetničkih pravaca, već je njegov vizuelni jezik nastajao iz unutrašnje potrebe i svakodnevnog rada. On smatra da je trijada duh-oko-ruka suštinska u umetnosti, pri čemu duh ima prioritet jer daje dublju suštinu stvaranju.

Marko Kusmuk rođen je 1985. godine u Sarajevu, gde je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti. Magistrirao je u Rimu, a doktorirao 2016. godine. Od 2007. godine priredio je 28 samostalnih izložbi u različitim zemljama, uključujući Nemačku, Italiju, i Kinu, kao i učestvovao na brojnim grupnim izložbama širom sveta. U poslednje tri godine bio je deo 16 značajnih umetničkih projekata.

Trenutno, u galeriji „Sanjaj“, izložena su dela koja su nastala u saradnji sa Veljkom Valjarevićem. Kusmuk je istakao da je njihovo privatno prijateljstvo bilo ključno za ovu saradnju, koja je dodala novu dimenziju njegovom radu. Izložba, pod nazivom „Ko je ko“, može se pogledati do kraja aprila. Kusmuk je zaključio da umetnost ne prestaje da se razvija, i da je svaki novi rad prilika za istraživanje i rast.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: