Njemački kancelar Olaf Scholz posjetit će danas pokrajinu Sasku, a glavni fokus bit će na litijumskom projektu Cinvald, nakon što je iskopavanje litijuma u toj pokrajini proglašeno strateškim projektom važnim za osiguravanje strateške sirovinske neovisnosti Njemačke i Europe.
U Frajbergu, rudarskoj prestonici Saksonije, nalazi se pokrajinska služba za rudarstvo (OBA), koja je autoritet za odobravanje rudarskih projekata i ključna za ostvarivanje politike sirovina Saksonije. Kancelar će posjetiti sjedište ove institucije kako bi razgovarao o osiguranju opskrbe sirovinama u budućnosti.
Saksonija se oslanja na inovativne tehnologije i održive procese kako bi osigurala dugoročnu opskrbu sirovinama uz zaštitu okoliša. Energetska i transportna tranzicija, digitalizacija te zahtjevi za klimatski neutralnom i održivom ekonomijom uzrokuju povećanu potražnju za sirovinama, posebno visokotehnološkim. Zbog toga je odgovorno korištenje primarnih i sekundarnih sirovina sve važnije za buduću održivost njemačke i zaksonske ekonomije.
Projekt iskopavanja litijuma u Altenbergu planira Cinvald Litijum GmbH s investicijama većim od 500 milijuna eura i očekivanih 400 radnih mjesta. To će doprinijeti ispunjavanju nacionalnih i europskih ciljeva politike sirovina. Kancelar i ministar su izrazili interes za ovaj projekt, a Cinvald Litijum GmbH ističe važnost podrške saveznih i pokrajinskih vlada.
Litijum se koristi u proizvodnji baterija i drugih visokotehnoloških proizvoda, kao što su električni automobili. U Europi se očekuje 35 puta veća potražnja za električnim automobilima do 2050. godine. Cinvald Litijum GmbH planira proizvodnju 15.000 tona litijum-hidroksida godišnje, što pokriva potrebe od milion baterija za električne automobile.
Posjeta kancelara Scholza i ministra Duliga pokazuje važnost iskopavanja litijuma za njemačku i europsku industriju te potrebu za dugoročnom opskrbom sirovinama. Saksonija se stoga postavlja kao lider u stvaranju lanaca vrijednosti za visokotehnološke sirovine, s posebnim fokusom na ekstrakciji litijuma.
Saksonija, kroz projekte poput Cinvald Litijum GmbH, nastoji osigurati svoju sirovinsku neovisnost i pridonijeti održivom razvoju njemačke i europske ekonomije. Kancelarova posjeta OBA-u u Frajbergu pokazuje važnost suradnje saveznih i pokrajinskih vlasti u ostvarivanju strateških ciljeva opskrbe sirovinama i ekološki održive proizvodnje.