U Srbiji je sve više mladih koji žele da se bave uzgajanjem ovaca i koza, a prema podacima Udruženja odgajivača ovaca i koza „Rtanj“, više od polovine onih koji se odlučuju na ovaj posao su mladi. Mnogi mladi su se vratili na selo i započeli uzgoj ovaca i koza, često uzimajući subvencije i kupujući stado od najmanje 100 ovaca. Međutim, mnogi odustaju od ovog posla kada shvate koliko ulaganja je potrebno.
Jedan od glavnih problema je nedostatak čobanina, jer retko ko želi da se bavi ovim poslom, koji se prosečno plaća 500 evra. Prema rečima predsednika Udruženja odgajivača ovaca „Rtanj“, Bane Stojanovića, u poslednjih godinu dana se povećao broj mladih koji se bave ovim poslom.
Da bi uzgajanje ovaca bilo isplativo, potrebno je imati najmanje 100 ovaca, a sa tom količinom može se zaraditi jedna prosečna srpska plata. Međutim, situacija se promenila u poslednje vreme, pa je zarada od ovog posla teško izračunati, jer na nju utiču cena goriva i repromaterijala. Oni koji imaju manju proizvodnju, poput 30 ovaca, ne mogu da se pohvale nikakvom zaradom, dok oni sa 100 i više ovaca mogu ostvariti određeni prihod.
Mnogi koji se odluče na uzgoj ovaca brzo odustaju, jer shvate koliko posla i ulaganja je potrebno. Takođe, veliki broj njih gaji ovce samo radi prodaje mesa, jer to zahteva manje posla od proizvodnje mlečnih proizvoda. Jedan od problema je i nedostatak interesovanja za poziciju čobanina, iako je prosečna plata za tu poziciju oko 400 do 500 evra, uz plaćen smeštaj i hranu.
Još jedan problem je što proizvodi od ovčijeg mleka, poput sira, nisu zaživeli na srpskom tržištu, pa nemaju stabilnu cenu kada ih prekupci prodaju po većim gradovima. Osim toga, cena mesa takođe nije idealna, ali odgajivači se nadaju da će se situacija promeniti.
Po tradiciji, krajevi koji su poznati po ovčarstvu su uglavnom u južnoj i istočnoj Srbiji, a Dana ovčara se tradicionalno održava u naselju Ždraljica na Rtnju, gde se održavaju izložbe ovaca, proizvoda od ovčijeg i jagnjećeg mesa i sira, degustacije i radionice.