ISLAMSKA ZAJEDNICA ODBILA DA GA SAHRANI NA GROBLJU Evo gde je danas pokopan Senad Ramović Bacan

Milan Petrović avatar

Senad Ramović Becan, vehabija koji je sinoć likvidiran nakon pucnjave na policiju u naselju Hotkovo kod Novog Pazara, sahranjen je jutros na improvizovanom groblju u tom mestu. Pokopali su ga njegovi sledbenici u blizini kuće u kojoj je napadnut, jer su islamske zajednice odbile da to urade, tvrde mediji. Ramovića i njegove sledbenike smatrali su odmetnicima od vere koji su pravili probleme pravim muslimanskim vernicima.

Ramović je ubijen nakon što je zapucao na pripadnike SAJ koji su došli da ga uhapse. Ministar policije Ivica Dačić izjavio je jutros da je Vehabija ubijen u kući koja je bila njegovo utočište, domu njegovog zeta Aldina Birđozlića, koji se trenutno nalazi u zatvoru u Nišu.

Nakon 29. juna, Ramović je nestao kada je njegov podstanar Miloš Žujović (25) iz Mladenovca, teško povredio pripadnika Žandarmerije koji je obezbeđivao izraelsku ambasadu u Beogradu samostrelom. Povređeni žandarm uspeo je da se odbrani i ubije teroristu sa nekoliko hitaca.

Ovo su samo neki od događaja koji se dešavaju u Srbiji, a koji ukazuju na prisustvo vehabija i ekstremizma u regionu. Bezbednosni izazovi su sve veći, a borba protiv terorizma je jedan od prioriteta vladinih agencija.

Vehabizam je ekstremna forma islama koja se širi širom sveta, uključujući i Balkan. Početkom 90-ih godina prošlog veka, vehabizam se počeo širiti na teritoriji bivše Jugoslavije, posebno u Bosni i Hercegovini, gde je postao vrlo prisutan.

Vehabije su poznate po svojim radikalnim stavovima i ekstremizmu, koji uključuje nasilje i terorizam kako bi se ostvarili njihovi ciljevi. Oni smatraju da je njihova verzija islama jedina ispravna i da je potrebno uništiti sve druge verske grupe.

Uprkos pokušajima državnih i verskih institucija da se suprotstave vehabizmu, on i dalje predstavlja ozbiljan izazov za stabilnost regiona. Broj vehabijskih ekstremista se povećava, dok se njihove aktivnosti često odvijaju u tajnosti, izbegavajući nadzor nadležnih organa.

Pored toga, vehabizam je takođe povezan sa organizovanim kriminalom, što dodatno otežava situaciju za bezbednosne agencije. Vehabije često traže novac i resurse putem ilegalnih aktivnosti kako bi finansirali svoje ekstremističke akcije.

Uzimajući u obzir ozbiljnost situacije, potrebno je preduzeti hitne mere kako bi se suzbile aktivnosti vehabija i njihov uticaj na društvo. To uključuje jačanje bezbednosnih mehanizama, saradnju sa drugim zemljama u regionu i van njega, kao i edukaciju građana o opasnostima koje vehabizam nosi.

Vlada i bezbednosne agencije moraju zajednički raditi na identifikaciji vehabija, praćenju njihovih aktivnosti i sprečavanju potencijalnih terorističkih napada. Takođe je važno raditi na de-radikalizaciji onih koji su već upali u ekstremizam, kako bi se sprečilo dalje širenje ovog problema.

U isto vreme, verske zajednice trebaju preuzeti aktivnu ulogu u suzbijanju ekstremizma i radikalizacije, promovišući toleranciju, razumevanje i mir među različitim verskim grupama. Važno je da se osudi nasilje i terorizam u svim oblicima, nezavisno od verske pripadnosti počinilaca.

Svi građani treba da budu informisani o opasnostima ekstremizma i terorizma, i da budu spremni da prijave sumnjive aktivnosti nadležnim organima. Prevencija je ključna u borbi protiv vehabizma i drugih oblika ekstremizma, a samo zajedničkim naporima društva možemo garantovati bezbednu budućnost za sve.

Na kraju, suočavanje sa vehabizmom zahteva koordinisane akcije svih relevantnih aktera, kako bi se očuvala sigurnost i stabilnost u regionu. Izazov je veliki, ali uz upornost, odlučnost i saradnju, možemo prevazići pretnju ekstremizma i izgraditi mirnije i prosperitetnije društvo za sve građane.

Milan Petrović avatar