Isplata zarada „na ruke“ u Srbiji legalna

Milan Petrović avatar

U Srbiji je česta praksa da se zarada isplaćuje radnicima i „na ruke“, iako većina zaposlenih prima svoju zaradu putem tekućeg računa. Međutim, ova praksa može biti problematična jer poslodavci često izbegavaju plaćanje poreza i doprinosa na taj način, što predstavlja kršenje zakona.

Nedavno se jedan čitalac zapitao šta se dešava kada se porezi i doprinosi plaćaju na minimalcu, a ostatak se isplaćuje „na ruke“. Interesovalo ga je da li je takva praksa zakonita i ko je odgovoran za sve to. Mario Reljanović, naučni saradnik Instituta za uporedno pravo, objašnjava da u Srbiji nije zabranjena isplata zarade u gotovini, ali je obavezno da poslodavci plate pripadajuće poreze i doprinose na celu zaradu, bez obzira na način isplate.

U slučajevima kada poslodavci namerno izbegavaju plaćanje poreza i doprinosa na deo zarade koji isplaćuju „na ruke“, to predstavlja ozbiljno kršenje zakona i može biti i krivično delo. U takvim situacijama, radnici imaju pravo da prijave poslodavca inspekciji rada, a inspektor će biti dužan da podnese krivičnu prijavu protiv poslodavca. Reljanović ističe da odgovornost za takve postupke snose lica kod poslodavca koja su odgovorna za obračun i isplatu zarade, kao i sam zastupnik poslodavca.

Ako radnici primete da poslodavac ne poštuje zakon i da im umanjuje zaradu isplaćujući je na nezakonit način, preporučuje se da ne ostaju kod takvih poslodavaca duže vreme. Umesto toga, trebali bi da podnesu prijavu nadležnim državnim službama. Na taj način štite svoja radna prava i sprečavaju dalje kršenje zakona od strane poslodavca. Ako se nezakonite prakse nastave, to može dovesti do manje penzije za radnike u budućnosti.

Ukupno gledano, isplata zarade „na ruke“ nije zabranjena u Srbiji, ali je obavezno da poslodavci plate pripadajuće poreze i doprinose na celu zaradu. Neplaćanje ovih obaveza može biti krivično delo, a radnici imaju pravo da prijave takve nepravilnosti nadležnim inspekcijama radi zaštite svojih prava i sprečavanja daljeg kršenja zakona od strane poslodavaca.

Milan Petrović avatar