Istoričari otkrili šta piše na najstarijoj mapi svijeta iz 6. vijeka prije nove ere (FOTO)

Milan Petrović avatar

Nedavno je otkrivena najstarija mapa svijeta na svijetu koja je bila napravljena na vavilonskoj glinenoj ploči iz 6. vijeka prije nove ere. Na ovoj mapi se prikazuje teritorija Mesopotamije, odnosno današnjeg Iraka, i ono što su drevni Vavilonci vjerovali da se nalazi izvan poznatog svijeta u to vrijeme. Britanski muzej u Londonu nedavno je objavio snimak ove mape, koja je otkrivena još davne 1882. godine na Bliskom istoku.

Ploča sa klinastim pismom sadrži nekoliko pasusa na poleđini, kao i dijagram karte koji opisuje stvaranje Zemlje i ono što se navodno nalazi izvan nje. Drevni autor je nacrtao Mesopotamiju okruženu dvostrukim prstenom, nazvanim „gorka rijeka“, koja označava granice poznatog svijeta za Vavilonce. Unutar ovog prstena su nacrtani gradovi i plemena Mesopotamije, poput Vavilona, kao i rijeka Eufrat.

Na mapi se također nalazi nacrt onoga što su Vavilonci vjerovali da postoji izvan njihovog svijeta, kao što su mitska bića, zemlje i ostaci džinovske barke koju je prema njihovim vjerovanjima izgradio Utnapištim, njihova verzija Noja. Ova priča o Nojevoj barci u suštini predstavlja vavilonsku verziju biblijske priče.

Kustos Britanskog muzeja, Irving Finkel, koji je i stručnjak za klinopis, ističe da ova mapa predstavlja cijeli poznati svijet u kojem su ljudi živjeli, ali također naglašava da je ona važna i za prikazivanje svijeta mašte drevnih Vavilonaca. Ova mapa pruža uvid u njihova vjerovanja i mitove koji su oblikovali njihovu kulturu i svjetonazor.

Ova dešifrirana mapa je stoga važan artefakt koji nam pomaže da bolje razumijemo drevnu civilizaciju Vavilona i njen svjetonazor. Ona nam otkriva kako su Vavilonci percipirali svijet oko sebe, kao i kako su te predstave oblikovale njihove mitove i vjerovanja. Također, ova mapa nam pruža uvid u njihovu religiju i svetogrđe, kao i u njihovu kulturu.

Iz ovog otkrića možemo saznati mnogo o drevnoj civilizaciji Vavilona, njenom razmišljanju i vjerovanjima, kao i o načinu na koji su oni definisali granice svog poznatog svijeta. Također, ova mapa nam pruža uvid u njihovo shvatanje prirode, mitova i mitskih bića, kao i u način na koji su oni pokušali da objasne svoje postojanje i mjesto u svemiru.

Ukratko, ova najstarija mapa svijeta na svijetu na vavilonskoj glinenoj ploči otkriva nam mnogo toga o drevnoj civilizaciji Vavilona i njenim vjerovanjima, mitovima i shvatanjima svijeta. Ona nam omogućava da bolje razumijemo kako su drevni Vavilonci percipirali svijet oko sebe i kako su ta shvatanja oblikovala njihovu kulturu i svjetonazor. Ovo otkriće je stoga važan korak ka boljem razumijevanju drevne civilizacije Vavilona i njenog naslijeđa.

Milan Petrović avatar