Italija traži od Gugla da plati milijardu evra neplaćenih poreza i kazni, što dolazi sedam godina nakon što je američka kompanija rešila značajan poreski spor sa rimskim vlastima. Tri izvora sa direktnim saznanjima potvrdila su ovu informaciju, prenosi Rojters.
Italijanska agencija za prihode pokrenula je proces sa Guglom koji bi se mogao završiti nagodbom ili pokretanjem sudske parnice. Istraga je započela u decembru 2022. godine i obuhvata period od 2018. do 2022. godine.
Gugl je već plaćao poreze u Italiji, ali postoji sumnja da nije plaćao sve što je trebao. Kompanija je bila u sličnoj situaciji i sa Francuskom ranije ove godine, kada je pristala da plati 220 miliona evra nakon optužbi za poresku utaju.
Ova nova optužba Italije dolazi u trenutku kada mnoge zemlje širom sveta pokušavaju da naplate više poreza od velikih tehnoloških kompanija, koje ostvaruju značajan prihod u njihovim zemljama, ali često plaćaju minimalne poreze.
Gugl je jedna od najvećih tehnoloških kompanija na svetu, sa profitom od preko 45 milijardi dolara. Kompanija posluje u mnogim zemljama širom sveta i često se suočava sa poreskim sporovima.
Očekuje se da će Gugl odgovoriti na optužbe Italije i nastaviti pregovore sa vlastima. Ukoliko se ne postigne dogovor, spor bi mogao završiti pred sudom.
Tehnološke kompanije su često na meti poreskih vlasti zbog svojih kompleksnih struktura poslovanja koje im omogućavaju da izbegnu plaćanje većih iznosa poreza. Mnoge zemlje sada pokušavaju da uvedu nove mere za oporezivanje digitalnih kompanija i sprečavanje poreskih previranja.
Italija nije prva zemlja koja traži od velikih tehnoloških kompanija da plate više poreza. Mnoge zemlje, uključujući Francusku, Nemačku i Veliku Britaniju, sprovode slične istrage i pokušavaju da naplate dodatne poreze od kompanija poput Gugla, Epla i Amazona.
Očekuje se da će ovaj spor između Italije i Gugla privući pažnju javnosti i postaviti nove standarde u oblasti oporezivanja tehnoloških kompanija. Postoji velika potreba za jasnim propisima i mehanizmima koji će omogućiti pravednije oporezivanje kompanija koje ostvaruju veliki profit putem digitalnih platformi.
Gugl će morati da odgovori na optužbe Italije i potencijalno platiti milijardu evra, ukoliko se ne postigne sporazum sa vlastima. Kompanija je do sada uspešno rešavala slične poreske sporove i mogla bi da pronađe kompromisno rešenje i izbegne sudski postupak.
Ukoliko se spor pokaže pred sudom, to bi moglo značiti dugotrajan proces sa neizvesnim ishodom. Italija ima pravo da traži od Gugla da plati svoje poreze i kazne, ali kompanija će sigurno nastojati da zaštiti svoje interese i postigne što povoljniji dogovor.
Očekuje se da će Gugl uložiti značajne resurse u rešavanje ovog sporazuma i pokušati da izbegne negativan ishod. Kompanija je važan igrač na globalnom tržištu i ima velik uticaj na svetsku ekonomiju, pa je važno da se sagledaju svi faktori pre donošenja konačne odluke.
Italija će nastaviti sa svojom istragom i tražiti od Gugla da plati ono što duguje. Pitanje poreza i oporezivanja tehnoloških kompanija postaje sve važnije širom sveta, pa se očekuje da će mnoge zemlje slediti primer Italije i tražiti veće poreze od ovih kompanija.