Italija treća u EU i peta u svetu po udelu žena direktora kompanija

Milan Petrović avatar

U Italiji, žene su prema istraživanju italijanske poslanice Lele Golfo, zauzimaju treću poziciju u Evropskoj uniji i petu u svetu po udelu žena koje su direktorice u upravnim odborima kompanija. Ova cifra zvuči impresivno i sigurno je rezultat dugogodišnjeg rada na unapređenju rodne ravnopravnosti u poslovnim krugovima.

Italija je pre trinaest godina donela zakon kojim se propisuje da jedna trećina mesta u odborima firmi koje su na berzi i u javnom sektoru mora biti rezervisana za žene. Ovaj zakon je krajnje važan jer podstiče rodnu jednakost i pruža jednake šanse ženama u poslovnom svetu. Prema rečima poslanice Golfo, zakon je ispunio očekivanja i danas više od 43 odsto mesta u odborima je popunjeno ženama.

Ova vest predstavlja velik korak napred u borbi za rodnu ravnopravnost u poslovnim krugovima. Činjenica da Italija zauzima visoku poziciju u EU i širom sveta po ovom pitanju je sjajna vest i pokazuje da su napore na unapređenju položaja žena u poslovnom svetu urodili plodom.

Golfo je istakla da prisustvo žena u odborima kompanija koje su kotirane na berzi i koje kontroliše vlada, prevazilazi očekivanja i to je odličan primer kako zakon može da bude efikasan alat u promociji rodne ravnopravnosti. Kroz ovaj zakon, Italija je pokazala da ozbiljno shvata pitanje rodne jednakosti i da je spremna da preduzme konkretne korake kako bi se osiguralo da žene imaju zasluženo mesto u poslovnom svetu.

Ovakvi podaci su posebno važni u kontekstu globalne borbe za rodnu ravnopravnost. Svuda u svetu, žene se suočavaju sa preprekama na putu ka ostvarivanju svojih profesionalnih ciljeva i često su diskriminisane na osnovu pola. Italija, kao lider u ovom polju, može poslužiti kao primer drugim zemljama kako se može postići rodna ravnopravnost u poslovnim krugovima.

Postizanje rodne ravnopravnosti donosi brojne koristi ne samo za same žene, već i za celokupno društvo. Kada žene imaju jednake mogućnosti kao i muškarci da napreduju u svojoj karijeri, to dovodi do boljih poslovnih rezultata, inovacija i ekonomskog razvoja. Sve ovo doprinosi stvaranju pravednijeg i prosperitetnijeg društva za sve njegove članove.

U Italiji, posvećenost rodnoj ravnopravnosti nije samo prazno obećanje, već je pokazatelj ozbiljnosti u rešavanju ovog pitanja. Kroz zakon o zastupljenosti žena u upravnim odborima kompanija, Italija je pokazala da je spremna da preuzme odgovornost za osiguranje rodne ravnopravnosti u poslovnom svetu i stvori bolje uslove za žene da ostvare svoje potencijale.

Ovi fantastični rezultati trebaju da posluže kao inspiracija za druge zemlje da preduzmu slične korake u borbi za rodnu ravnopravnost. Kroz usvajanje sličnih zakona i politika, zemlje širom sveta mogu da stvore pravednije i jednakije društvo za sve svoje građane, bez obzira na pol.

Italija je primer kako se političkom voljom i angažovanjem može postići veliki napredak u promociji rodne ravnopravnosti. Kroz saradnju vlade, poslovnog sektora i civilnog društva, može se ostvariti značajan pomak u pravcu rodne ravnopravnosti i stvaranja boljeg društva za sve.

Sada je važno nastaviti sa ovim pozitivnim trendom i osigurati da se rodna ravnopravnost održi kao prioritet u svim segmentima društva. Samo kroz zajednički rad svih aktera možemo stvoriti inkluzivno društvo u kojem će žene imati jednake šanse kao i muškarci da ostvare svoje potencijale i doprinesu zajednici na najbolji mogući način.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: