Iz biblioteka u američkoj državu Juta se proteruju dela Margaret Artvud, DŽudi Blum, Sare DŽ. Mas…

Tamara Nikolić avatar

Savezna država Juta nedavno je donijela zakon o zabrani 13 knjiga, od kojih su autori šest žena i jedan muškarac. Među zabranjenim autorima su slavna Margaret Atwood, Judy Blume, Rupi Kaur, Ellen Hopkins, Elaine K. Arnold, Craig Thompson i Sarah J. Maas. Odluka je stupila na snagu 1. jula, a knjige se više ne smiju nalaziti u javnim ili školskim bibliotekama i učionicama u ovom saveznom prvencu.

Nove zakonske promjene u Juti omogućavaju da ako tri okruga ili dva prosvetna okruga, ili pet škola izbace naslov iz biblioteka, to automatski znači da je knjiga zabranjena širom države. Knjige su skinute sa polica zbog navodnog sadržaja koji se smatra „pornografskim ili incidentnim“. Ovaj zabranjeni materijal mora biti „legalno uklonjen“ i ne smije se prodavati ili distribuirati.

Margaret Atwood je pod cenzurom zbog svoje knjige „Antelope and Reaper“, dok su Sarah J. Maas i Judy Blume također među zabranjenim autorima. Ivana Jovanovića, prevoditelj knjiga Sarah J. Maas na srpski, kaže da je ova zabrana neiznenađenje jer dolazi iz konzervativnog okruženja mormonske vere, gdje su problematični žanr fantastike i scene muško-ženskih odnosa.

Direktorka programa „Sloboda za čitanje“ američkog PEN-a, Casey Mien, oglasila se povodom ove odluke iz Jute, nazvavši je mračnim danom za slobodu čitanja. Upozorila je da će lista zabranjenih knjiga nametnuti režim cenzure u javnim školama i biti u suprotnosti s potrebama lokalnih zajednica. Dozvoljavajući samo nekoliko okruga da donose odluke za cijelu državu, smatra da je to antidemokratski.

Pored Sarah J. Maas i Judy Blume, prevoditelj Aleksandra Čabraja također komentira ovu situaciju, vjerujući da su knjige zabranjene na temelju izvučenih dijelova iz konteksta i jednostrano protumačenih. Smatra da su Margaret Atwood i Judy Blume vjerojatno zamislile svoje knjige na potpuno drugačiji način od onoga na koji su bile protumačene.

Zabrana knjiga u Juti pokazuje ozbiljno ograničavanje slobode čitanja i izražavanja, te postavlja pitanja o demokratskim vrijednostima i potrebama zajednice. Ova odluka privukla je pažnju javnosti i organizacija koje se bore za slobodu govora i pristup informacijama.

Ukratko, zabrana knjiga u Juti je izazvala kontroverze i postavila važna pitanja o slobodi izražavanja, demokratskim vrijednostima i pravu svakog pojedinca na pristup informacijama i obrazovanju. Ova odluka ima dalekosežne posljedice na slobodu čitanja i izražavanja u društvu te je potrebno pažljivo razmotriti implikacije takvih zakona na demokratske vrijednosti i potrebe zajednice.

Tamara Nikolić avatar