Pakleni ljetni dan s vanjskom temperaturom od 35 stupnjeva može zagrijati unutrašnjost automobila na više od 60 stupnjeva, povećavajući rizik od dehidracije. Dehidrirani vozač jednako je opasan kao i pijani vozač, stoga je važno brinuti se za svoje zdravlje i sigurnost tijekom vožnje.
Istraživanja su pokazala da je vozač u automobilu zagrijanom na 35 stupnjeva jednak neoprezan kao vozač s 0,05 promila alkohola u krvi. Čak i razlika od samo 10 stupnjeva može usporiti reakcije i smanjiti sposobnost procjene.
Stručnjaci iz Seata objavili su pet najčešćih grešaka koje treba izbjegavati kako bi se automobil što brže rashladio. Preporučuju postavljanje klimatizacijskog uređaja na automatski način rada, okretanje ventilacijskih otvora prema krovu automobila te otvaranje prozora prilikom ulaska u automobil kako bi se ispuhao vrući zrak.
Također je važno redovito održavati klima uređaj kako bi bio u dobrom stanju. Potrebno je redovito mijenjati filtre zraka i ulja te dopuniti plin kako bi klima uređaj optimalno funkcionirao.
Iako su jutra obično svježa, preporučljivo je ostaviti klima uređaj uključenim kako bi se spriječilo zamagljivanje stakala i osigurala bolja vidljivost za vozača.
Pratite nas na našim društvenim mrežama kako biste bili u toku s najnovijim informacijama.