Birališta su otvorena jutros u sedam sati i zatvorena u 19 časova. Na izborima za skupštinu privremenih institucija samouprave na Kosovu, prema podacima Centralne izborne komisije (CIK), izlaznost građana bila je 40,04%. Portparol CIK-a, Valjeri Ejlezi, izjavio je da je proces glasanja protekao uredno, uz sporadične nepravilnosti. Pre četiri godine, izlaznost je bila 46,9%. Preliminarni podaci pokazuju da je danas glasalo 34,22% birača, što je otprilike 675.000 ljudi.
Srbi su imali mogućnost da glasaju na 32 biračka mesta, a najviše njih se registrovalo u opštinama južno od reke Ibar, kao što su Štrpce i Ranilug. Iako su izbori većinom prošli bez problema, zabeležene su određene nepravilnosti, uključujući hapšenja u Gnjilanu, Podujevu i Zvečanu zbog slikanja glasačkih listića. U srpskim sredinama na severu Kosova, privedeno je pet osoba zbog navodnog uticaja na birače.
Na ovim izborima uvedena je novina da se na biračkim mestima broje samo glasovi za političke stranke, dok će glasovi za poslaničke kandidate biti brojani kasnije. Izbore su nadgledali međunarodni posmatrači iz Evropske unije, Saveta Evrope i drugih organizacija.
Mediji u Prištini su posle zatvaranja biračkih mesta objavili izlazne ankete koje sugerišu da ni jedna politička partija neće moći samostalno da formira vladu. Prema projekcijama, stranka Samoopredeljenje će osvojiti najviše glasova, ali sa smanjenim brojem mandata. Očekuje se da će imati 47 mandata, u odnosu na više od 50 koliko su imali ranije. Sa druge strane, Demokratska partija Kosova i Demokratski savez Kosova će imati po 23 mandata, dok bi koalicija oko Alijanse za budućnost Kosova mogla osvojiti 7 mandata.
Politički analitičar Artan Muhadžiri smatra da će Aljbin Kurti osvojiti manje glasova nego na prethodnim izborima, a da će opozicione stranke verovatno obezbediti parlamentarnu većinu. On je naglasio da su razlike između Kurtijevog Samoopredeljenja i drugih stranaka značajne, što otežava mogućnost koalicije.
Izbori su se održali u atmosferi očekivanja i straha od nestabilnosti, a pred sam kraj glasanja, izveštaji su ukazivali na gužve na biračkim mestima, posebno u opštinama sa srpskom većinom. U Štrpcu je do 15 časova glasalo 28,32% birača, a do 17 časova više od 2.500 građana.
U Leposaviću su zabeleženi problemi sa kašnjenjem otvaranja biračkih mesta, dok je u Zubinom Potoku došlo do nestanka glasačkih listića, što je dodatno podiglo tenzije među građanima.
Vjosa Osmani, predsednica Kosova, glasala je u Prištini i izjavila da je Kosovo „najutvrđenija i najjača demokratija u regionu“. Ona je naglasila važnost da svi građani iskoriste svoje biračko pravo. Mitropolit Teodosije glasao je u Gračanici i pozvao Srbe da se okupe oko važnih interesa.
S obzirom na to da se na izborima nadmeće 28 političkih lista i da Srbi imaju garantovano 10 mesta u Skupštini, očekivanja su velika. Predsednik Vlade Srbije, Miloš Vučević, pozvao je Srbe da izađu na birališta i podrže Srpsku listu, naglašavajući važnost svakog mandata kako bi se onemogućila formacija vlade od strane Aljbina Kurtija.
U međuvremenu, autobusi sa raseljenim Srbima iz Srbije su prešli na teritoriju Kosova bez problema, dok su se i oni koji su glasali na Kosovu nadali pozitivnim promenama.
Na kraju, očekuje se da rezultati izbora budu objavljeni u narednim satima, dok se već sada može naslutiti da će formiranje nove vlade zahtevati koalicije, s obzirom na podeljenost glasova među strankama.