Izbori završeni, ali opozicija se i dalje gloži – zašto?

Jovana Radić avatar

Izbori završeni, ali opozicija se i dalje gloži – zašto?

Zavesa na izbore koji su se odigrali 2. juna uveliko je spuštena, ali opozicija i dalje ne prestaje da se gloži zbog njih. Ponovo su planule varnice i prozivke: vrtešku je pokrenuo Miloš Jovanović iz Novog DSS izjavom da je opozicija bila nesolidarna i da više ne želi saradnju, u kolo se uhvatio i Pavle Grbović iz Pokreta slobodnih građana najavom da ne želi u velike koalicije, a onda je i POKS pecnuo Grbovića.

Komentarišući ta dešavanja Aleksandar Ivković, politikolog, za Blic kaže da svedočimo već viđenom scenariju, ali da je novi momenat to što su u klinču zagovornici bojkota sa jedne i protivnici bojkota sa druge strane.

„Ovu situaciju smo gledali već više puta, da nakon izbora opozicione partije odu svaka na svoju stranu i teže da individualno ojačaju, što za mnoge uključuje i borbu za slično biračko telo. U tom kontekstu se dešava i trenutno prebacivanje odgovornosti, pre svega na liniji bojkotaši i protivnici bojkota. Kod PSG-a i koalicije NADA imamo i kao faktor činjenicu da su obe stranke jasno ideološki određene, za razliku od drugih u opoziciji i onda u međusobnom kontrastu teže da se još bolje definišu kod svojih glasača“ – ocenjuje Ivković.

On ujedno podseća da se sličan „razlaz“ opozicionih partija desio i nakon izbora 2020. i rasformiranja tadašnje koalicije Savez za Srbiju, kao i nakon izbora 2022. godine.

„Ali, onda se, kada se naredni izbori približe, te razlike prevazilaze i ponovo se sklapaju koalicije, jer su partije svesne da samostalno ne mogu da postignu mnogo. To je sve posledica činjenice da postoji previše partija u opoziciji, što je konstatacija koja važi dugo godina, ali izgleda da akteri nisu u stanju da iznađu rešenje“ – kaže Ivković.

Prognozira i da na sledećem glasanju listići, što se tiče opozicije, neće biti bitno drugačiji.

„Možda do narednih izbora neke partije individualno ojačaju do te mere da se ohrabre na izlazak u manjoj koaliciji ili čak samostalno, ali očekujem da će se većina njih ponovo naći zajedno“ – kaže Ivković.

Evo ko je sve iz opozicije u klinču:

Jovanović: Ne interesuje me opozicija

Miloš Jovanović, lider Novog DSS-a, rekao je da njegovu stranku opozicija više ne zanima, da je smanjena komunikacija sa partijama koje nisu učestvovale na lokalnim izborima 2. juna, jer je, kako je naveo, jedan ciklus završen i „sada treba promisliti kako dalje“.

„Posle ovih godinu i po dana saradnje sa ostatkom, blago rečeno, krajnje nesolidne opozicije, što sa desnog, što sa levog dela spektra, to pitanje me više ne zanima. Bavićemo se u narednom periodu isključivo sobom i jačanjem naše stranke, Novog DSS-a i negovaćemo Srpsku koaliciju NADA koju imamo sa POKS-om“ – najavio je Jovanović.

Grbović: Velike koalicije? Više ne!

Podjednako razočaran je Pavle Grbović, lider Slobodnih građana, koji je ocenio da se na prethodnim izborima pokazalo da nastupanje u okviru „nelogičnih koalicija“, poput one u Novom Sadu nije donelo rezultate, usled čega više neće izlaziti na izbore u takvim formatima.

„Nažalost nije stvorena referendumska atmosfera već je ta koalicija služila pranju biografije dojučerašnjih članova “komunalne koalicije” što građani definitivno nisu nagradili“ – kaže Grbović.

PSG je na lokalnim izborima u Novom Sadu nastupao u okviru koalicije „Udruženi za slobodan Novi Sad“. Grbović ih nije direktno imenovao, ali POKS je u Novom Sadu dugo godina bio na vlasti sa Srpsko naprednom strankom.

POKS: Ni mi nećemo sa PSG

Vojislav Mihailović, lider POKS-a, mu nije ostao dužan pa je uzvratio da „ne može biti u koaliciji sa strankama koje se zalažu za članstvo Srbije u NATO paktu i za priznanje lažne države Republike Kosovo, za šta se zalaže na primer PSG“. Mihailović ističe da najšira opoziciona koalicija u Novom Sadu ostvarila je bolji rezultat od svih drugih gradova.

Koalicija „Srbija protiv nasilja“, koja je zajedno nastupala na izborima održanim 17. decembra prošle godine, raspala se zbog stava o nastupanju na izborima 2. juna. Deo njih, SSP, Srce i „Zajedno“ bili su za bojkot, ali su na kraju delimično ga sproveli – nisu izašli na izbore samo u Beogradu, dok u većini gradova jesu. Na izbore su izašli Narodni pokret Srbija, Zeleno – levi front, Demokratska stranka, Ekološki ustanak i PSG.

Jovana Radić avatar