Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izgradnju memorijalnog centra u Donjoj Gradini, koji će biti posvećen žrtvama genocida tokom Drugog svetskog rata, posebno onima koje su stradale u logoru Jasenovac. Tokom obeležavanja Dana sećanja na ove žrtve, Vučić je istakao da će Srbija većim delom finansirati ovaj projekt, slično kao što je to učinjeno u Beogradu. On je izrazio očekivanje da će izgradnja memorijalnog centra naići na veći entuzijazam među članovima Vlade Srbije, ali je naglasio da su se do sada suočavali sa raznim preprekama.
Predsednik je ukazao na značaj ovog memorijalnog centra, navodeći da će on postati ključna tačka za sve posetioce koji žele da se upoznaju sa stradanjima srpskog naroda. U tom kontekstu, Vučić je uporedio budući memorijalni centar sa Jad Vašem u Jerusalimu, naglašavajući da bi prvo trebalo obići mesto stradanja pre nego što se razgovara sa političarima.
U okviru obeležavanja Dana sećanja, Vučić je takođe ukazao na važnost solidarnosti između Srbije i Republike Srpske, podsećajući da Srbi ne mrze nikoga, ali da duboko vole svoju otadžbinu. On je izrazio zabrinutost zbog pokušaja da se Srbija izoluje, te naglasio da je otpor prema tim pokušajima sve veći.
Jedna od ključnih tačaka njegovog govora bila je i Jasenovac, za koji je rekao da je jedini logor koji nikada nije oslobođen. Upitao je kako je moguće da je ovaj logor radio do 4. maja, kada su druge partizanske jedinice već bile u Beogradu. Vučić je izrazio sumnju u to kako je moguće da su Srbi nastavili da trpe stradanje dok su druge borbene jedinice napredovale. Ove reči su dodatno naglasile nepravdu koja se nanela srpskom narodu tokom Drugog svetskog rata.
Tokom obeležavanja, pored predsednika Vučića, prisutni su bili i drugi visoki zvaničnici, uključujući predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić, predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i druge predstavnike vlasti. U okviru ceremonije, služen je parastos žrtvama, a održane su i molitve za stradale, među kojima su se posebno istakle molitve rabina Isaka Asiela i romskog aktiviste Dragoljuba Ackovića. Asiel je govorio o stradanjima Jevreja tokom rata, dok je Acković naglasio da je na ovom prostoru stradalo više od 40.000 Roma, od čega je tačno 16.173 imena upisano na grobnim mestima.
Obeležavanje Dana sećanja počelo je polaganjem venaca na grobnom polju „Topole“, a vence su položili predsednici, preživeli logoraši, kao i predstavnici jevrejskih zajednica i udruženja Roma. Ova ceremonija je okupila veliki broj ljudi, uključujući i diplomatski kor i predstavnike različitih organizacija.
Vučić je takođe naglasio da se godišnje menja sudbina Srba, ukazujući na potrebu da se suprotstave onima koji žele da izbrišu njihov identitet i postojanje. Ove reči su odjeknule među prisutnima, koji su svesni istorijskih bolova i gubitaka koje su pretrpeli tokom genocida.
U Dan sećanja na žrtve genocida, Vučić je pozvao sve da se suoče sa istinom i ne zaborave prošlost, kako bi buduće generacije imale bolju perspektivu. Ovaj dan nije samo podsećanje na prošlost, već i poziv na jedinstvo i solidarnost među svim Srbima, bez obzira na to gde se nalaze.
Ova ceremonija je bila prilika da se izrazi poštovanje prema svim žrtvama, ali i da se podseti na važnost sećanja i očuvanja istorije, kako bi se sprečilo ponavljanje sličnih tragedija u budućnosti. U tom smislu, izgradnja memorijalnog centra u Donjoj Gradini predstavlja korak ka priznavanju i poštovanju svih onih koji su stradali u ovom mračnom periodu istorije.