Ministarka rudarstva i energetike u tehničkom mandatu, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je danas da je deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske gotov. Ova izjava usledila je nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Mađarske, Peterom Sijartom, u Vladi Srbije. Prema njenim rečima, radovi na izgradnji naftovoda mogli bi početi do kraja godine.
Đedović Handanović je naglasila da su na srpskoj strani već završene određene tehničke pripreme, uključujući usvajanje prostornog plana i nastavak projektovanja, a da će uskoro uslediti i izdavanje lokacijskih uslova. „Naši zajednički napori na ovom projektu su dokaz da želimo da nastavimo, proširimo i učvrstimo našu saradnju u snabdevanju naftom putem novog pravca“, rekla je ona, ističući da će naftovod na srpskoj strani biti dug 113 kilometara.
Ona je izrazila zahvalnost Mađarskoj na kontinuiranoj podršci, posebno u trenutnoj situaciji koja se tiče kompanije NIS. „Prijatelji se poznaju u teškim vremenima“, istakla je ministarka, dodajući da su u prethodna tri meseca često bili u kontaktu kako bi razmenili informacije i došli do optimalnih rešenja, kao što je odlaganje uvođenja sankcija.
Sijarto je nakon sastanka naglasio da radovi na izgradnji novog naftovoda mogu početi krajem ove ili početkom naredne godine, a da bi bili potpuno završeni do 2028. godine. Ovaj naftovod, kako je rekao, biće ključan za zadovoljenje godišnjih potreba Rafinerije nafte u Pančevu.
Prema njegovim rečima, u Mađarskoj je završena studija izvodljivosti, koju je kompanija MOL predstavila vladama dve zemlje. „Vlada Srbije je prihvatila prostorni plan koji je neophodan za izgradnju naftovoda“, rekao je Sijarto. On je dodao da su u proteklim nedeljama napravljeni značajni koraci u pripremama za izgradnju ovog infrastrukturnog projekta.
Naftovod će se protezati od rafinerije u Sasalombati do granice između Mađarske i Srbije, u dužini od 190 kilometara, a ukupni trošak izgradnje procenjuje se na oko 130 milijardi forinti. Sijarto je istakao da će kapacitet naftovoda biti između četiri i pet miliona tona godišnje, što je ključno za energetsku bezbednost Srbije.
On je podvukao da će ovaj naftovod omogućiti Srbiji da se u potpunosti snabdeva naftom iz Mađarske, što će za obe zemlje značiti veću energetsku sigurnost. „Mađarska trenutno može da pokrije sve godišnje potrebe gasa iz Srbije, a sa novim naftovodom obezbedićemo potrebne kapacitete za Srbiju“, zaključio je Sijarto.