Izložba koja privlači pažnju u Gradu svetlosti (foto, video)

Tamara Nikolić avatar

To je samo deo reklamnih plakata iz 19. veka kojima je ovih dana posvećena izložba u pariskom muzeju Orsej, pod nazivom „Umetnost je na ulici“. Izloženo je 230 radova koji predstavljaju prava remek-dela i originalno artističko svedočanstvo onog vremena. Na izložbi se mogu videti slike, crteži, estampi i fotografije koje su poslužile kao inspiracija za ova dela. Njihovo postavljanje na čuvenim zelenim Morisovim kolonadama nepovratno je izmenilo vizuelnu sliku Grada svetlosti. Prolaznici su tako mogli da urone u umetnički svet običnim hodanjem ulicom ili trgom, čime su se umetnička dostignuća približila svakodnevnim ljudima, a afiši su dobile i socijalnu konotaciju.

Na izložbi se ističe i umetnička slika, ulje na platnu Fernana Pelea iz 1883. godine, koja prikazuje sav kontrast razvoja i stradanja. Dok se na zidu vide ostaci afiša koji pozivaju na veliku zabavu, ispred, pod otvorenim nebom, bez krova nad glavom, sedi majka s četvoro dece. Ova slika, nazvana „Bez azila“, snažno oslikava društvene razlike tog perioda. U isto vreme, to je bio period zvaničnog ukidanja cenzure, iako je ona i dalje opstajala kroz nametanje moralnih normi. Umetnici su se na ovaj način borili za slobodu izražavanja.

Na izložbi se mogu videti i prve stranice tadašnje štampe, poput „Peti Žurnala“ ili „Parizjena“, na kojima se takođe nalaze afiši i drugi informativni slikarski izrazi. Organizatori ističu da su reklamni plakati koji datiraju od 1880. do 1900. godine nosioci fantazma i realnosti, kao upečatljivo svedočanstvo jedne epohe. Ovi plakati su neizostavni deo bel epoka koja je dočaravala pozitivne promene, opuštanje i ekonomski rast u društvu između francusko-pruskog sukoba i Prvog svetskog rata.

Posetioci izložbe u Muzeju Orsej imaju priliku da vide kako je nastao ovaj svet. Tu su različite verzije čuvenog afiša Tuluza Lotreka sa umetnikom Aristidom Brijanom za kabare „Ambasadori“, pozivi na lude noći u „Foli Beržeru“, ali i litografska presa iz koje su na svetlo dana izlazili plakati, kao i monografije koje prate ovu vrstu umetnosti. Ovi radovi ne samo da ilustruju umetničku kreativnost, već i način na koji su se umetnički izrazi razvijali u odnosu na društvo.

Jedan od posebno upečatljivih eksponata na izložbi je kratki film od 40 sekundi Braće Limijer iz 6. avgusta 1899. godine, pod naslovom „U štampariji“. Ovaj film prikazuje proces rada u štampariji, sve dok majstor na kraju ponosno ne pokaže rezultat u vidu otiska. Ovaj kratak film dodatno obogaćuje doživljaj posetilaca, pružajući im uvid u praktične aspekte stvaranja umetnosti u to vreme.

Izložba „Umetnost je na ulici“ privukla je veliko interesovanje, a očekuje se da će trajati do početka jula. Među posetiocima ima, kao i obično, mnogo stranaca iz raznih krajeva sveta. Mnogi od njih će, tokom svog boravka u Parizu, posetiti i čuveni Monmartre. Tu će, u prodavnicama uz kaldrmu, nabaviti neke od kopija ovde viđenih afiša, koje će zatim krasiti zidove njihovih domova, od Albukerkija do Sidneja.

Ova izložba ne samo da podseća na bogatu umetničku baštinu 19. veka, već i na značaj ulične umetnosti kao sredstva komunikacije i izražavanja. Umetnost koja se nekada smatrala rezervisanom za galerije i muzeje, postaje dostupna široj javnosti, omogućavajući ljudima da se povežu sa umetnošću na svakodnevnom nivou. Na taj način, izložba „Umetnost je na ulici“ otvara vrata novim interpretacijama kulturnog nasleđa i podstiče dijalog o mestu umetnosti u savremenom društvu.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: