U organizaciji Muzeja afričke umetnosti iz Beograda, u Narodnoj skupštini Demokratske Narodne Republike Alžir, svečano je otvorena izložba pod nazivom „Zdravko Pečar: prvi jugoslovenski reporter Alžirske revolucije“. Ova izložba predstavlja značajan događaj u istoriji odnosa između Srbije i Alžira, upisujući novu stranicu u kulturne i političke veze između ovih zemalja.
Izložba je organizovana na poziv predsednika alžirskog parlamenta, Brahima Bugalija, uz podršku Ambasade Republike Srbije u Alžiru, na čelu sa ambasadorkom Anom Petković. Delegaciju Muzeja afričke umetnosti činile su direktorka dr Marija Aleksić, kao i kustoskinje Emilia Epštajn i Milica Josimov. One su alžirskoj publici predstavile značaj Zdravka Pečara, istaknutog novinara i osnivača Muzeja afričke umetnosti, koji je bio ključna figura u povezivanju afričkih i jugoslovenskih naroda tokom 20. veka.
Na otvaranju izložbe, predsednik Bugalija zahvalio je Muzeju afričke umetnosti na kontinuiranoj podršci koju je pružao afričkim narodima u njihovoj borbi protiv kolonijalizma, posebno naglašavajući važnost Pečarovog doprinosa. Pečar je, kao prvi jugoslovenski reporter, dokumentovao ključne trenutke Alžirske revolucije, prenoseći patnje alžirskog naroda svetu kroz svoje izveštaje i fotografije.
Bugalija je podsetio na to da je Jugoslavija bila prva evropska zemlja koja je priznala nezavisnost Alžira, pružajući mu istovremeno podršku tokom borbe za slobodu. On je naglasio da odnosi između Alžira i Srbije nisu samo diplomatski, već su zasnovani na zajedničkoj istoriji i borbi za pravdu i slobodu.
Ambasadorka Ana Petković izrazila je da izložba predstavlja emotivno svedočanstvo o trajnim vezama koje su stvorene u potrazi za nezavisnošću i ljudskim dostojanstvom. Istakla je da ova izložba odaje počast solidarnosti koja je proizašla iz zajedničke borbe, proslavljajući one koji su izabrali otpor umesto ćutanja. Petković je izrazila nadu da će izložba inspirisati dalje jačanje veza između Srbije i Alžira, kao i između njihovih naroda.
Dr Marija Aleksić je takođe zahvalila predsedniku Bugaliju i ambasadorki Petković na podršci u organizaciji prve izložbe Muzeja afričke umetnosti u Alžiru. U fokusu izložbe nalazi se život i delo Zdravka Pečara, koji je bio novinar, istoričar, diplomat i revolucionar. Njegova priča osvetljava bogat arhivski materijal, uključujući fotografije, dokumente i ličnu biblioteku, koji su značajni za razumevanje zajedničke istorije Alžira i Jugoslavije.
Izložba je zasnovana na prethodnoj postavci „Zdravko Pečar: (Auto)portreti“, organizovanoj u Muzeju afričke umetnosti 2024. godine, povodom trideset godina od njegove smrti. U svom obraćanju, Aleksić je naglasila da je bivša Jugoslavija pružila neprocenjivu podršku Alžiru tokom njegove borbe za nezavisnost, a mnogi građani, poput snimatelja Stevana Labudovića i samog Pečara, aktivno su učestvovali u toj borbi.
Na kraju, dr Aleksić je predsedniku parlamenta uručila gramofonsku ploču izdate 1961. godine u Jugoslaviji, koja sadrži retke zvučne zapise alžirskih patriotskih pesama, uključujući i „Kasaman“, buduću himnu nezavisnog Alžira. Takođe, uručena je i posebna poštanska marka u čast 70. godišnjice alžirske borbe za nezavisnost, što dodatno oslikava značaj ovog kulturnog događaja.
Ova izložba nije samo proslava Zdravka Pečara, već i simbol trajnog prijateljstva i zajedničke borbe za pravdu i slobodu između dva naroda, čime se dodatno učvršćuju veze između Srbije i Alžira.