Danas 4. avgusta, obilježava se 29. godišnjica zločinačke ustaške akcije „Oluja“ u Hrvatskoj, kada je više od 250.000 Srba proterano iz svojih domova. Akcija „Oluja“ započela je 4. avgusta 1995. godine u pet sati ujutru, a u njoj je učestvovalo 138.350 vojnika, 350 tenkova, 800 komada artiljerijskog oružja i 30 aviona i helikoptera.
Prošle godine je snimljen film „Oluja“ u režiji Miloša Radunovića koji je privukao veliku pažnju javnosti, prikazujući strahote koje su proterani Srbi preživeli. Glumac Slobodan Ćustić, koji je poznat po ulozi u seriji „Igra sudbine“, ističe važnost da se ovakvi zločini ne zaborave i da se pravda mora tražiti.
Ćustić naglašava da je bitno da se o tim zločinima priča i da se ne sme zaboraviti patnja i smrt nevinih ljudi. On ističe da je većina populacije u Hrvatskoj srpskog porekla, ali da verski i politički sukobi guraju narode jedne protiv drugih. Kritikuje političare koji štite počinioce zločina i ističe da se ne sme zaboraviti prošlost.
Glumac se osvrće na nerazumnu ideju o prijateljstvu sa narodom koji je naneo veliku štetu Srbima, te ističe da je važno da se suočimo sa prošlošću i tražimo pravdu. On navodi da različite verske zajednice u regionu vode sukobe koji su više verske nego političke prirode.
Slobodan Ćustić je rođen u Republici Srpskoj, odrastao je u Srbiji i studirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Sa ličnim iskustvom i poznavanjem istorijskih događaja, on apeluje na pomirenje i suživot među narodima Balkana.
Ustaška akcija „Oluja“ predstavlja jedan od najvećih zločina u novijoj istoriji Balkana, gde su hiljade ljudi proterane, ranjene i ubijene bez ikakvog razloga. Obilježavanje godišnjica ovakvih događaja važno je za očuvanje sećanja na žrtve i izbegavanje ponavljanja sličnih tragičnih događaja u budućnosti.
Ukazivanje na važnost istine, pravde i suživota među narodima regiona treba da bude prioritet u procesu suočavanja sa prošlošću i izgradnje bolje budućnosti za sve građane Balkana. Apeli za poštovanje ljudskih prava, pomirenje i međusobno uvažavanje su ključni za prevazilaženje teške istorije i stvaranje mirnijeg i sigurnijeg okruženja za sve stanovnike regiona.