Iznad egipatskih piramida otkrivene neobične anomalije

Milan Petrović avatar

Naučnici su nedavno otkrili misteriozne „prostorne mjehuriće“ iznad Velikih piramida u Gizi koristeći napredni radar, što bi moglo pomoći u sprečavanju budućih smetnji satelita. Ovi mjehurići, poznati kao ekvatorijalni plazma mjehurići (EPB-ovi), predstavljaju oblik svemirskog vremena, a njihova je širina dostizala nevjerovatnih 9.500 kilometara.

Prema istraživanju objavljenom prošlog mjeseca, ovi plazma mjehurići nastaju kada se iznenada izgube nabijene čestice u ionosferi, sloju atmosfere na visokim visinama. „IFL Science“ opisuje EPB-ove kao džepove superzagrijanog gasa na niskim visinama, najčešće u područjima blizu ekvatora, poput Egipta. Vjeruje se da su izvori ovih mjehurića geomagnetske oluje koje su se dogodile u novembru 2023. godine. Osim iznad Egipta, slični fenomeni zabilježeni su i u blizini ostrva Midway u Tihom okeanu, izvijestio je „South China Morning Post“.

Naučnici Kineske akademije nauka upozorili su da bi EPB-ovi trebali biti tretirani kao „važan svemirski vremenski fenomen“ zbog njihovog potencijala da ometaju satelitsku komunikaciju i druge tehnologije. Uprkos napretku u tehnologiji detekcije svemirskih vremenskih uslova, autori studije naglašavaju potrebu za većim ulaganjima. Radar s niskom altitudom smješten na Hainanu, u Kini, pokazao se korisnim, ali je njegova učinkovitost ograničena prisutnošću golemih okeanskih površina koje ometaju skeniranje. Kako bi se ti problemi prevladali, predloženo je stvaranje globalne mreže radara koja bi omogućila praćenje EPB-ova u stvarnom vremenu.

Ovo otkriće moglo bi pridonijeti boljem razumijevanju svemirskog vremena i omogućiti razvoj tehnologije koja će smanjiti rizik od prekida satelitskih komunikacija uzrokovanih ovim fenomenom, prenosi „Klik“. Ovaj fenomen već je zabilježen u Egiptu i Tihom okeanu, o čemu su izvijestili naučnici.

Naučnici su otkrili da se ovi plazma mjehurići formiraju kada se izgube nabijene čestice u ionosferi na visokim visinama te stvaraju džepove superzagrijanog gasa na niskim visinama, najčešće u područjima blizu ekvatora. Izvori ovih mjehurića su geomagnetske oluje koje su se dogodile u novembru 2023. godine. Naučnici Kineske akademije nauka ističu važnost ovog fenomena te upozoravaju na potencijalnu opasnost po satelitsku komunikaciju i druge tehnologije.

Usprkos napretku u tehnologiji detekcije svemirskih vremenskih uslova, potrebno je ulagati više resursa kako bi se bolje razumjelo ponašanje ovih mjehurića i njihov utjecaj na tehnologije u svemiru. Predloženo je stvaranje globalne mreže radara za praćenje EPB-ova u stvarnom vremenu kako bi se smanjio rizik od prekida satelitske komunikacije uzrokovanih ovim fenomenom.

Ovo otkriće moglo bi omogućiti bolje razumijevanje svemirskog vremena te razvoj tehnologija koje će smanjiti rizik od ometanja satelitskih komunikacija. Naučnici istražuju ove fenomene u Egiptu i Tihom okeanu te su upozorili na važnost praćenja i istraživanja ovih mjehurića kako bi se spriječile buduće smetnje u svemiru.

Uz napredak tehnologije i ulaganja u istraživanje svemirskih vremenskih fenomena, možemo bolje razumjeti ponašanje EPB-ova i njihov utjecaj na tehnologije u svemiru. Stvaranje globalne mreže radara za praćenje ovih mjehurića u stvarnom vremenu ključno je za sprečavanje prekida satelitske komunikacije i drugih tehnologija.

U zaključku, otkriće misterioznih „prostornih mjehurića“ iznad Velikih piramida u Gizi predstavlja važan korak ka boljem razumijevanju svemirskog vremena i razvoju tehnologija koje će smanjiti rizik od ometanja satelitskih komunikacija. Važno je ulagati u istraživanje svemirskih vremenskih fenomena i stvaranje globalne mreže radara za praćenje EPB-ova u stvarnom vremenu kako bi se osigurala stabilna satelitska komunikacija u budućnosti.

Milan Petrović avatar