Najave novog Zakona o bezbednosti saobraćaja izazvale burne polemike
NAJAVLjENE novine u Zakonu o bezbednosti saobraćaja, čija izrada je u toku, mnogo pre javne rasprave izazvale su burne polemike. U fokusu javnosti našlo se rešenje trajnog oduzimanja vozila i vozačke dozvole za najteže saobraćajne prekršaje i povratnike.
Izrada novog propisa, koji se može očekivati sledeće godine, teče paralelno sa izmenama Krivičnog zakonika, kojim će takođe biti povećane kazne za teška dela protiv bezbednosti saobraćaja.
Umesto dve do 12 godina zatvora, kada je u pitanju nasilnička i vožnja pod dejstvom alkohola ili opijata, Udruženje roditelja dece stradale u saobraćaju tražilo je kaznu od pet do 15 godina, dok se predsednik države založio za pet do 20, kao i za trajnu zabranu upravljanja vozilom onom ko izazove tešku povredu ili smrt deteta.
Oni koji kritikuju najavljena rešenja pozivaju se na Ustav, koji garantuje neprikosnovenost privatne svojine. Oni koji ga brane pozivaju se na druge propise, kojima je već omogućeno oduzimanje imovine, kao npr. Zakon o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom.
Predstavnik Advokatske komore Srbije smatra da svaka sankcija koja sadrži termin „trajna“, ili gde nije propisana mogućnost njene revizije, predstavlja loše rešenje. On ističe da je povećavanje novčanih kazni i njihova dosledna primena efikasniji način suzbijanja saobraćajnih prekršaja.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja tvrdi da najavljena mera nije suprotna Ustavu i da najviši pravni akt prvo garantuje pravo na život i telesni integritet. On dodaje da zakonska rešenja trebaju biti pažljivo definisana kako bi se izbegli problemi sa rentakarima.
U svakom slučaju, Srbija je postavila cilj da do 2030. prepolovi broj poginulih u saobraćaju u odnosu na 2019. godinu, kao i da ima nula poginule dece. Kada je reč o dosadašnjem privremenom oduzimanju vozila, većina vozila uklonjena su od vozača koji već imaju zabranu vožnje ili su vozili bez dozvole.