Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp izjavio je da će američki jevrejski birači biti delimično odgovorni ako on izgubi izbore 5. novembra, a pobedi trenutna potpredsednica i kandidatkinja demokrata Kamala Haris. Na Nacionalnom samitu izraelsko-američkog veća u Vašingtonu, bivši američki predsednik izrazio je nezadovoljstvo što zaostaje za Haris među američkim Jevrejima. Ako Kamala pobedi, Izrael će prestati postojati za dve godine – izjavio je Tramp. Tramp je naveo anketu prema kojoj Haris ima podršku 60 posto američkih Jevreja. Takođe je izrazio nezadovoljstvo što je 2016. i 2020. godine dobio manje od 30 posto jevrejskih glasova.
Tramp je sličnu izjavu dao ranije te večeri na drugom samitu u Vašingtonu posvećenom borbi protiv antisemitizma u Americi. Tokom kampanje, Tramp je kao prioritet postavio pridobijanje jevrejskih birača u ključnim državama za pobedu. Američki Jevreji su decenijama naklonjeni demokratama na saveznim izborima, ali manji pomak u njihovom glasanju mogao bi odrediti ishod u novembru.
U ključnoj državi Pensilvaniji živi više od 400.000 Jevreja, a 2020. godine Džo Bajden je pobedio sa 81.000 glasova prednosti. Portparol kampanje Kamale Haris, Morgan Finkelštajn, kritikovao je Trampa zbog njegovih povremenih veza sa antisemitima. Tramp je odbacio optužbe za antisemitizam, ističući u govoru da mu je zet Jevrejin.
Donald Trump je nedavno izneo kontroverzne tvrdnje o mogućem prestanku postojanja Izraela u roku od dve godine ukoliko Kamala Haris pobedi na američkim predsedničkim izborima. Prema izjavama bivšeg američkog predsednika, jevrejski birači će biti delimično odgovorni za taj ishod, s obzirom na to da većina njih tradicionalno podržava demokrate.
Na Nacionalnom samitu izraelsko-američkog veća u Vašingtonu, Tramp je izrazio nezadovoljstvo zbog podrške koju Kamala Haris uživa među američkim Jevrejima, navodeći da ankete sugerišu da ona ima podršku od 60 posto ovog biračkog tela. Takođe, on je istakao da je u prethodnim izborima dobio manje od 30 posto jevrejskih glasova, izražavajući želju da ovaj put pridobije veću podršku među njima radi osiguravanja izborne pobede.
Ovaj kontroverzni komentar izazvao je burne reakcije kako u Sjedinjenim Američkim Državama, tako i u Izraelu. Tramp je ranije istakao da je njegov zet Jevrejin, poričući time moguće optužbe za antisemitizam. Ipak, njegove tvrdnje o mogućem prestanku postojanja Izraela ukoliko Kamala Haris pobedi na izborima su izazvale zabrinutost među jevrejskom zajednicom, koja tradicionalno podržava demokrate.
U svetlu ovih događanja, mnogi su upozorili da ovakve izjave mogu podstaći podelu i netrpeljivost među različitim zajednicama, te da političari trebaju biti pažljivi u svojim izjavama koje mogu imati ozbiljne posledice. Kako će ova situacija uticati na ishod američkih predsedničkih izbora tek treba videti, ali je jasno da jevrejski birači igraju važnu ulogu u političkom pejzažu SAD-a.