Izrazili duboku zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave na brojnim visokoškolskim ustanovama u Srbiji

Jovana Radić avatar

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) izrazilo je zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave na brojnim visokoškolskim ustanovama u Srbiji, usled studentskih blokada koje traju od novembra 2024. godine. Kako se navodi u saopštenju NAT-a, svaka visokoškolska ustanova podleže obavezi da organizuje i izvodi nastavu tokom školske godine, koja obično počinje 1. oktobra i traje 12 meseci. Pravilnici koji definišu standarde i postupke akreditacije jasno propisuju da je izvođenje nastave suštinski i obavezan element studijskih programa.

Nepoštovanje ovih obaveza može dovesti do ozbiljnih posledica po status visokoškolske ustanove, uključujući mogućnost pokretanja postupka vanredne spoljašnje provere kvaliteta. Ovaj postupak može rezultirati oduzimanjem akreditacije ustanove i/ili studijskih programa. Kako bi se obezbedilo nesmetano i kontinuirano odvijanje nastavnog procesa, NAT apeluje na visokoškolske ustanove da hitno reaguju. Ova situacija je u interesu studenata i očuvanja kvaliteta visokog obrazovanja u zemlji.

U saopštenju se takođe naglašava da NAT prepoznaje pravo studenata na izražavanje nezadovoljstva i učešće u demokratskim procesima, ali poziva sve aktere da pronađu načine za izražavanje svojih stavova koji neće ometati osnovne funkcije obrazovnog sistema i prava drugih studenata na obrazovanje. Kao jedino ovlašćeno telo za akreditaciju u visokom obrazovanju, NAT ima obavezu da akredituje visokoškolske ustanove i studijske programe, kao i da prati i unapređuje kvalitet nastave tokom akreditacionog perioda.

Rad NAT-a ne prate samo domaće institucije, već i relevantne međunarodne asocijacije, čiji je NAT član. Članstvo u Evropskoj asocijaciji za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) i registracija u Evropskom registru za obezbeđenje kvaliteta (EQAR) podrazumevaju obavezu dosledne primene međunarodnih standarda i smernica za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju.

NAT je naglasio da ima pravo i dužnost da preduzme sve zakonom predviđene mere kako bi obezbedio kontinuitet u primeni akreditacionih standarda, zaštitio integritet procesa obezbeđenja kvaliteta i sačuvao svoj legitimitet i poziciju u međunarodnim telima. U tom pravcu, NAT će preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti, uključujući vanredne spoljašnje provere kvaliteta, kako bi obezbedio da visokoškolske ustanove poštuju sve propisane obaveze.

Uvereni su da je dijalog jedini put ka rešavanju postojećih problema i očuvanju integriteta visokog obrazovanja u Srbiji. Međutim, naglašavaju da dijalog ne sme biti izgovor za ometanje osnovne funkcije visokoškolskih ustanova, koja je izvođenje nastave. Studenti imaju pravo da izraze svoje stavove, ali takođe imaju obavezu da pohađaju nastavu, dok su ustanove dužne da osiguraju njeno neometano i kontinuirano odvijanje, u skladu sa zakonom i standardima kvaliteta.

U vremenu kada su visokoškolske ustanove pod pritiskom i suočene sa izazovima, važno je da se pronađe ravnoteža između prava studenata na izražavanje svojih stavova i obaveze institucija da pruže obrazovanje. NAT smatra da je ključ u saradnji i razumevanju svih strana, kako bi se osigurala budućnost visokog obrazovanja u Srbiji i očuvala njegova reputacija na međunarodnoj sceni.

U svetlu ovih događaja, očekuje se da će visokoškolske ustanove preduzeti potrebne korake kako bi se nastavila nastava i obezbedili kvalitetni uslovi za učenje, čime će se zaštititi interesi studenata i celokupnog društva. Ova situacija predstavlja izazov, ali i priliku za sve aktere da se angažuju i doprinesu poboljšanju sistema visokog obrazovanja u zemlji.

Jovana Radić avatar