Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović, učestvovala je na ministarskom okruglom stolu pod nazivom „Naučna diplomatija u svetu disruptivnih tehnologija“ koji je održan u okviru Globalnog ministarskog dijaloga o naučnoj diplomatiji u Parizu. Ova konferencija je okupila ministre, naučnike i diplomate kako bi razgovarali o važnosti nauke u kontekstu savremenih izazova i mogućnostima koje nudi naučna diplomatija.
U svom obraćanju, Begović je istakla da je tema diskusije bila usmerena na oblikovanje politika koje podstiču međunarodnu saradnju u oblasti tehnoloških inovacija. „Živimo u svetu koji se brzo razvija i kao rezultat toga, nova pravila se nameću. Ono što je ohrabrujuće je da nauka može zauzeti važno mesto u ovom kontekstu,“ rekla je ona. Ministrarka je ukazala na to da su klimatske promene, geopolitički izazovi i pojava novih tehnologija primeri velikih globalnih kriza koje zahtevaju hitna rešenja.
Cilj konferencije bio je da se istraže načini na koje nauka može doprineti rešavanju ovih problema kroz diplomatske kanale. Begović je naglasila da je potrebno osigurati da rešenja budu zasnovana na znanju, kako bi se ubrzali ciljevi održivog razvoja Ujedinjenih nacija. „Nauka predstavlja novi zamajac u diplomatiji i nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti u diplomatiji imati naučne ambasadore,“ dodala je ona.
Tokom dvodnevnog skupa, razmatrani su inovativni pristupi naučne diplomatije, uz fokus na razmenu iskustava i ideja između ministara, naučnika, diplomata i stručnjaka. Ova saradnja je važna kako bi se identifikovali prioriteti naučne diplomatije i konkretne oblasti saradnje. U tom smislu, globalni dijalog o naučnoj diplomatiji ima za cilj uspostavljanje novog globalnog okvira koji će odgovarati trenutnim potrebama društva.
Konferencija se održala u sedištu UNESCO-a u Parizu, a ministri su imali priliku da razmene mišljenja o tome kako nauka može pomoći u prevazilaženju aktuelnih izazova sa kojima se svet suočava. „Neophodno je da se nauka i diplomatija povežu kako bi se razvila održiva rešenja za globalne krize,“ naglašeno je tokom skupa.
Ministarka Begović je, uz podršku v.d. pomoćnika ministra Ivane Vukašinović, aktivno učestvovala u svim diskusijama i radionicama koje su se odvijale tokom skupa. Ovaj događaj nije bio samo prilika za razmenu ideja, već i za jačanje međunarodnih odnosa u oblasti nauke i tehnologije.
U svetlu brzih promena na globalnom nivou, značaj naučne diplomatije postaje sve očigledniji. Sa dolaskom novih tehnologija i sve većim pritiscima zbog klimatskih promena, naučnici i diplomate moraju raditi zajedno kako bi pronašli rešenja koja će biti od koristi za čitavo čovečanstvo. Ova konferencija je predstavljala prvi korak ka tom cilju, omogućavajući učesnicima da razmene ideje i razviju strategije koje će doprineti globalnoj saradnji.
U zaključku, naučna diplomatija se pokazuje kao ključni faktor u oblikovanju budućnosti i odgovaranju na izazove sa kojima se svet suočava. Kroz saradnju i razmenu znanja, mogu se stvoriti inovativna rešenja koja će doprineti održivom razvoju i poboljšanju kvaliteta života ljudi širom sveta. Ovaj dijalog je važan korak ka uspostavljanju efikasnijih mehanizama koji će omogućiti nauci da igra značajnu ulogu u globalnim pitanjima.