Obale akumulacionog jezera Ćelije, koje snabdeva 200.000 ljudi vodom za piće, nedavno su prekrivene ljušturama školjki i puževa, što je izazvalo šok među meštanima. Međutim, stručnjaci tvrde da nema razloga za brigu i da ova pojava ne utiče na kvalitet vode. Voda se redovno kontroliše i doprema do potrošača nakon prerade u Fabrici vode u Majdevu.
Nivo jezera Ćelije je niži za dva metra od prošlog leta, što je drastično promenilo izgled Zlatarskog basena, najplićeg među tri sastavnice akumulacije. Meštani sela Bogiše su iznenađeni ovom pojavom, koju mnogi opisuju kao nestvarnu.
Mića Tripković iz Kruševca, koji je na jezeru dugi niz godina, kaže da se nivo jezera svakog dana smanjuje za pet do šest centimetara. Mija Stefanović iz istog grada tvrdi da ovakva situacija nije zabeležena do sada, dodajući da strahuje da li će biti dovoljno vode za piće.
Stručnjaci, međutim, tvrde da nema razloga za brigu. Nivo vode u akumulaciji je na dovoljnoj visini za nesmetan rad Fabrike vode u Majdevu, čak i u slučaju ekstremnih vremenskih uslova.
Manjak kiseonika i vode u priobalju mogu biti mogući razlozi za uginuće školjki i puževa. Takođe, moguće je da je u pitanju promena generacije kod ovih vrsta, s obzirom na starost jezera Ćelije od 45 godina. Ipak, kvalitet vode nije ugrožen zbog ove pojave, kako tvrdi Brankica Dančevska, šef mikrobiološke laboratorije Fabrike vode Majdevo.
Analize kruševačkog Zavoda za javno zdravlje potvrđuju da kvalitet vode u distributivnoj mreži nije ugrožen. Voda se redovno kontroliše i ispravna je za piće, što smiruje zabrinutost meštana.
U zaključku, iako je pojava ljuštura školjki i puževa na obalama jezera Ćelije izazvala šok i zabrinutost među ljudima, stručnjaci tvrde da nema razloga za brigu. Kvalitet vode se redovno kontroliše i nije ugrožen, što znači da se snabdevanje 200.000 žitelja Rasinskog okruga vodom za piće odvija bez problema.