Policija u Beogradu je u nedelju uveče uhapsila B.B. (49) zbog brutalnog nasilja koje je počinio nad svojom majkom M.B. (78) u njihovoj kući u Zemunu. Incident se desio kada je osumnjičeni bio pod uticajem alkohola, što je dodatno pojačalo njegovu agresiju. Prema izveštajima, B.B. je prvo fizički napao svoju majku, zadavši joj više udaraca po telu i glavi, a zatim je prešao na korišćenje kuhinjskog noža, kojim ju je ubadao po ruci i udario je u glavu.
Policija je brzo reagovala na prijavu komšija koji su čuli vike i buku iz stana. Kada su došli na lice mesta, zatekli su šokantnu scenu. M.B. je bila teško povređena i odmah je prevezena u bolnicu na hitnu pomoć. Lekari su konstatovali da je imala više povreda, ali na sreću, nije bila životno ugrožena.
B.B. je uhapšen na licu mesta, a tokom saslušanja je priznao da je konzumirao alkohol pre nego što je napao svoju majku. Ovaj slučaj je još jedan u nizu porodičnog nasilja koje se dešava u Srbiji, a koje je u poslednje vreme postalo sve učestalije. Policija je odmah nakon hapšenja osumnjičenom odredila zadržavanje do 48 sati, tokom kojih će se sprovoditi dalji istraga.
Ovaj incident je izazvao osude javnosti i nevladinih organizacija koje se bave pravima žena i zaštitom porodice. Mnoge organizacije ističu da je nasilje u porodici ozbiljan problem u društvu i da je potrebno više edukacije i svesti kako bi se sprečili ovakvi slučajevi.
S obzirom na to da je alkohol često okidač za nasilje, stručnjaci upozoravaju na potrebu za programima rehabilitacije i podrške za osobe koje imaju problem sa zavisnošću. Takođe, naglašavaju važnost razvijanja sistema podrške za žrtve nasilja, kako bi se one mogle obratiti za pomoć bez straha od osvetničkih reakcija nasilnika.
U Srbiji, broj prijava porodičnog nasilja raste svake godine, a mnoge žrtve se ne usuđuju da prijave nasilje iz straha od povratne reakcije ili zbog straha za sopstvenu bezbednost. Država je u poslednjih nekoliko godina preduzela određene korake ka poboljšanju zaštite žrtava, uključujući donošenje zakona o sprečavanju nasilja u porodici, ali stručnjaci smatraju da je to nedovoljno.
Mnoge nevladine organizacije rade na tome da pomognu žrtvama, pružajući im pravnu pomoć, psihološku podršku i skloništa. Ipak, često se suočavaju sa nedostatkom resursa i potrebom za većim javnim angažmanom.
Ovaj tragični incident u Zemunu je još jedan podsetnik na to koliko je važno raditi na prevenciji nasilja u porodici i pružiti podršku žrtvama. Ključno je da društvo prepozna ozbiljnost problema i da se uključi u borbu protiv nasilja.
Policija je apelovala na sve građane da prijave sumnjive situacije i da ne oklevaju da se obrati za pomoć ako su svedoci nasilja. Takođe, važno je da žrtve znaju da nisu same i da postoji pomoć dostupna za njih.
U zaključku, nasilje u porodici je gorući problem koji zahteva hitnu pažnju i akciju svih segmenata društva. Samo zajedničkim snagama možemo stvoriti bezbednije okruženje za sve članove porodice i sprečiti tragedije poput ove.