NATO je izrazio veliko razočaranje akcijama kosovske policije na severu Kosova i Metohije koje nisu bile koordinisane sa KFOR-om, uprkos prethodnim obećanjima da će to učiniti. Portparol NATO-a Fara Daklala istakla je da je potrebna deeskalacija i pun angažman u dijalogu sa EU, a da je KFOR spreman da održi svoj mandat na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 za sve zajednice na Kosovu i Metohiji.
Takozvana kosovska policija upala je u zgrade Privremenih organa Vlade Srbije u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku, kao i u bolnički krug KBC Kosovska Mitrovica, zgradu u kojoj se nalaze prostorije PIO Fonda, prostorije Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad.
Ovu akciju osudila je misija EU u Prištini, kao i ambasada SAD, Nemačke, Velike Britanije i Francuske. Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen pozvao je premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da prekine nekoordinisane i provokativne akcije koje ugrožavaju partnerstvo SAD i Prištine.
NATO smatra da su akcije kosovske policije na severu Kosova i Metohije bile nekoordinisane i neophodna je puna saradnja sa KFOR-om radi očuvanja mira i stabilnosti u regionu. Pored otvorenog pisma Fara Dalakale, NATO je izdao saopštenje ova tema, potencijalno u skladu s njihovom strategijom prema Kosovu.
Sličnu osudu uputila je i vlada Republike Srbije, ističući da ovo predstavlja grubo kršenje uzajamnih obaveza i pokušaj urušavanja povratka ljudi na njihova ognjišta. Očekuje se da će diplomatski pritisak nastaviti pristizati na Prištinu kako bi se osiguralo poštovanje sporazuma i učvrstio mir i stabilnost u regionu.
Prethodno su izvestitelji EU u Prištini izrazili zabrinutost zbog ovakvih akcija, insistirajući na neophodnosti poštovanja sporazuma i mirnog rešavanja svih pitanja. SAD takođe naglašavaju važnost uvažavanja prethodnih dogovora i pozivaju na dijalog radi rešavanja sukoba i postizanja stabilnosti.
Uprkos međunarodnim reakcijama i protivljenju pojedinih država, kosovske vlasti nastavljaju sa akcijama na severu Kosova i Metohije, tvrdeći da su u skladu sa zakonima i pravom. Međutim, ovakav pristup samo pogoršava tenzije i stvara dodatnu nestabilnost u regionu, što nije u interesu ni građana ni međunarodne zajednice.
Krajnji cilj treba da bude mirno rešavanje svih spornih pitanja kroz dijalog i poštovanje postignutih sporazuma, a ne unilateralne akcije koje mogu dovesti do većih sukoba i krize. Pozitivno je što su međunarodne organizacije, poput NATO-a, EU i SAD, jasno izrazile svoju podršku očuvanju mira i stabilnosti, ali je neophodno da se njihove reči pretoče u konkretnu akciju i pritisak na kosovske vlasti kako bi se zaustavili nelegalni potezi na terenu.
Sve strane u konfliktu treba da pokažu političku volju za rešavanje problema i da pronađu kompromisna rešenja koja će zadovoljiti interese i potrebe svih zajednica na Kosovu i Metohiji. Samo kroz dijalog i saradnju može se postići trajni mir i stabilnost na Balkanu, zbog čega je važno da međunarodna zajednica nastavi da podržava ovaj proces i deluje kao posrednik u rešavanju sukoba.