Titov bunker, poznat kao „Atomska ratna komanda“ ili ARK, jedan je od najpoznatijih vojnih skloništa iz doba Hladnog rata. Smješten duboko ispod planine Zlatar, u blizini Konjica u Bosni i Hercegovini, ovaj podzemni kompleks bio je namijenjen kako bi obezbijedio zaštitu tadašnjem jugoslavenskom predsjedniku Josipu Brozu Titu i njegovom najbližem političko-vojnom krugu u slučaju nuklearne prijetnje.
Titov bunker sada je otvoren za javnost i funkcioniše kao muzej i prostor za umjetničke izložbe, privlačeći posjetioce iz cijelog svijeta. Ovaj monumentalni podzemni prostor nudi uvid u jedan od najneobičnijih perioda evropske istorije te svjedoči o ogromnim ulaganjima i mjerama preduzetim tokom Hladnog rata kako bi se zaštitili ključni državni funkcioneri od mogućih nuklearnih napada.
Izgradnja bunkera započela je 1953. godine i trajala punih 26 godina, završavajući tek 1979. godine. Projekt je bio strogo povjerljiv, a troškovi njegove izgradnje u današnjim bi uslovima iznosili oko 4,6 milijardi američkih dolara. Bunker se prostire na 6.500 kvadratnih metara i sastoji se od preko stotinu soba, uključujući radne urede, komunikacione centre i privatne odaje namijenjene Titu. Mogao je smjestiti oko 350 ljudi, s dovoljno zaliha hrane, vode i goriva za šest mjeseci preživljavanja u slučaju nuklearne katastrofe.
Jedna od zanimljivosti bunkera je činjenica da je jedina žena za koju je bilo predviđeno mjesto u bunketu bila Titova supruga, Jovanka Broz. Ona je bila jedina žena koja je imala rezervirano mjesto u bunkeru, jer je bila dio vojne elite prema Titovom mišljenju. Tit i Jovanka su jedini imali bračni krevet, dok su ostali članovi vrha morali spavati u individualnim ležajevima.
Bunker se nalazi na dubini od 280 metara ispod površine zemlje i opremljen je najsavremenijom tehnologijom koja omogućavao besprijekornu komunikaciju sa vanjskim svijetom, čak i u uslovima potpune izolacije. Iako je impresivan po svojoj veličini i opremi, bunker nikada nije iskorišten u svrhu za koju je izgrađen, jer je s raspadom Jugoslavije i završetkom Hladnog rata postao relikt prošlosti.
Posjetitelji mogu uživati u obilasku ovog fascinantnog kompleksa i saznati više o jednom od najneobičnijih perioda evropske istorije. Ovaj vojni sklonište sada služi kao podsjetnik na važnost očuvanja istorijskog i kulturnog nasljeđa te je postao atraktivna turistička destinacija za posjetitelje iz cijelog svijeta. Titov bunker, ili ARK, predstavlja važan dio balkanske prošlosti i može pružiti neprocjenjivu edukaciju o vojnoj strategiji i političkim odnosima tokom Hladnog rata.
Jugoslavija dala milijarde za Titovo tajno sklonište (VIDEO)
Podeli vest