Jugoslovenska kinoteka ovog meseca u znaku Živorada Mitrovića i Zdravka Velimirovića (FOTO)

Tamara Nikolić avatar

U februaru, Jugoslovenska kinoteka posvećuje svoj program sećanju na dva značajna reditelja domaće kinematografije – Živorada Žiku Mitrovića i Zdravka Velimirovića, koji su preminuli pre 20 godina. Ova retrospektiva obuhvata filmove koji su oblikovali jugoslovensku kinematografiju i ostavili dubok trag u kulturi.

U okviru programa, 10. februara biće premijerno prikazan digitalno restauriran Mitrovićev film „Ubistvo na svirep i podmukao način iz niskih pobuda“ iz 1969. godine. Ovaj krimi-triler sa Mišom Janketićem i Irenom Prosen u glavnim ulogama otvorit će ciklus Mitrovićevih filmova, koji će trajati do 27. februara. Tokom ovog perioda, publika će imati priliku da uživa u popularnim Mitrovićevim delima, uključujući „Marš na Drinu“ (1964), „Užičku republiku“ (1974), „Ešalon doktora M“ (1955), „Kapetan Leši“ (1960) i mnoge druge.

Mitrović je bio plodan autor koji je stvarao u različitim žanrovima, a njegovi filmovi često su se bavili temama ljudskih sudbina i borbe za pravdu. U drugoj polovini godine planirane su i specijalne projekcije njegovih filmova, među kojima je i ratna drama „Nevesinjska puška“ (1963) povodom 150. godišnjice ustanka srpskog naroda u Hercegovini.

Zdravko Velimirović, poznat po svojim dubokim dramama i ljudskim pričama, biće predstavljen od 7. do 9. februara. Na programu su njegovi značajni filmovi, uključujući krimi-dramu „Dan četrnaesti“ (1960) i ratnu dramu „Lelejska gora“ (1968), kao i ekranizacije poznatih romana kao što su „Derviš i smrt“ (1974) i „Dorotej“ (1982). Velimirović je često istraživao teme ljudskosti, dostojanstva i borbe pojedinca, a njegovi filmovi su bili prepoznati i nominovani za prestižne nagrade, uključujući Oskara.

Jedan od najznačajnijih filmova Velimirovića, „Dan četrnaesti“, nastao je u saradnji sa piscem Birislavom Pekićem, koji je bio blizak prijatelj reditelja. Film se bavi sudbinom zatvorenika i osvetljava Pekićeva lična iskustva iz zatvora, što je bila tema koja ga je opsedala tokom čitavog života. Ova saradnja označila je početak Velimirovićevog igranog filma i prvi scenario Pekića, a film je postao značajno ostvarenje jugoslovenske kinematografije.

U okviru obeležavanja godišnjice smrti Zdravka Velimirovića, biće postavljena izložba neizlaganih fotografija iz njegovog arhiva, što će dodatno obogatiti iskustvo posetilaca.

Osim retrospektive domaćih reditelja, Jugoslovenska kinoteka će obeležiti stogodišnjicu rođenja američkog reditelja Roberta Altmana. Od 11. do 28. februara, publika će moći da pogleda izbor njegovih najpoznatijih filmova, uključujući „MEŠ“ (1970), „Nešvil“ (1975) i „Gosford park“ (2001). Altman je bio nagrađivan na raznim filmskim festivalima i ostavio je dubok trag u svetskoj kinematografiji.

U drugoj polovini februara, od 20. do 24. februara, obožavaoci Dejvida Linča moći će da uživaju u njegovim najpoznatijim filmovima, uključujući „Glava za brisanje“ (1977) i „Bulevar zvezda“ (2001). Ova retrospektiva će omogućiti publici da ponovo doživi Linčovu jedinstvenu viziju i stil.

Na kraju, 15. februara, u sali „Makavejev“, biće održana besplatna projekcija prvog srpskog igranog filma „Karađorđe; ili život i dela besmrtnog vožda Karađorđa“ iz 1911. godine, čime će se dodatno obogatiti kulturna ponuda kinoteke u ovom mesecu.

Ovaj februar donosi bogatstvo filmskog nasleđa i priliku da se prisetimo velikana koji su oblikovali našu kinematografiju, ali i da upoznamo nova dela koja će nastaviti da inspirišu buduće generacije.

Tamara Nikolić avatar