Srbija uskoro ulazi u evropski sistem jedinstvene zone plaćanja u evrima, što će dovesti do jeftinijeg i efikasnijeg platnog prometa za građane i privredu, rekao je generalni direktor Sektora za platni sistem Narodne banke Srbije (NBS), Nenad Petrović. Evropska komisija se očekuje da potvrdi spremnost Srbije za pristupanje ovom sistemu već početkom decembra, nakon čega će uslediti formalna aplikacija i tehničko sprovođenje SEPA kroz domaći bankarski sistem.
Prema analizama Svetske banke, mikro, mala i srednja preduzeća u Srbiji plaćaju gotovo šest puta veće provizije nego njihovi pandani unutar EU. Uvođenjem SEPA sistema, očekuje se ušteda od blizu pola milijarde evra za region Zapadnog Balkana. Spremnost Srbije za ulazak u SEPA sistem su potvrdili i eksperti Svetske banke, ističući da je nacrt aplikacije najdetaljniji i najkompletniji do sada.
NBS je uradila sve što je bilo neophodno za priključenje, a sada se čeka mišljenje Evropske komisije. Istovremeno, radi se na tehničkom povezivanju postojećeg sistema za instant plaćanja Srbije sa sistemom za instant plaćanje ECB, što će omogućiti građanima i privredi brže i efikasnije međunarodne transakcije.
Petrović je naglasio da je cilj ceo ovog procesa poboljšanje servisa za građane, a Srbija je već u velikoj meri tehnički spremna za primenu SEPA standarda. Ipak, formalno priključenje u SEPA sistem je samo prva faza, a sledi i druga faza koja podrazumeva priključenje pojedinačnih banaka i realizaciju SEPA plaćanja.
Srbija ima IPS sistem, a centralna banka radi na direktnom povezivanju sa sistemom za instant plaćanje ECB, što će dodatno smanjiti troškove tehničkog prilagođavanja banaka i omogućiti niže provizije za korisnike. NBS vodi računa o tome da ceo proces prilagođavanja bude što manje troškova za banke, kako bi se efekti kroz smanjenje provizija za građane i privredu što brže osetili.