Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da se radi na planu nadoknade nastave i produženju školske godine, iako je naglasila da to neće obradovati mnoge roditelje. Ipak, za sada, datum završetka školske godine ostaje nepromenjen. Tokom razgovora, ministarka je istakla da obustava nastave ometa pripreme za malu i veliku maturu, te je najavila da će državna matura biti odložena kako bi se izbeglo preopterećenje učenika.
Đukić Dejanović je ukazala na to da učenici najviše trpe zbog blokade nastavno-obrazovnog procesa, naglašavajući da neodržavanje nastave sprečava decu da stiču potrebna znanja i pripremaju se za važne ispite. Ministarstvo prosvete je zatražilo od škola planove nadoknade časova, a ministarka je upozorila da bi ovakva situacija mogla dovesti do produženja školske godine, što bi dodatno uticalo na organizaciju prijemnih ispita i završnih ispita.
Iako je istakla da se situacija može popraviti i da deca nisu izgubila mnogo, ona je naglasila da je potrebno nadoknaditi propuštene časove. U nekim slučajevima, može biti potrebno organizovati nastavu i tokom vikenda. Ministarka je potvrdila da će školska godina završiti 13. juna, ali da to može varirati u zavisnosti od pojedinačnih škola.
Predsednik Vlade Srbije, Miloš Vučević, naglasio je da postoji mogućnost da se časovi nadoknade vikendom, kao i da se školska godina produži do jula. On je apelovao na direktore, profesore i roditelje da se fokusiraju na kvalitet nastave i nadoknadu propuštenog gradiva.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, upozorio je na mogućnost velikog broja tužbi protiv škola i nastavnika zbog obustave nastave. On je istakao da će roditelji tražiti novčanu nadoknadu za nepropuštenu nastavu, što bi moglo dovesti do brojnih pravnih postupaka.
Bivši ministar prosvete, Srđan Verbić, međutim, smatra da je školska godina daleko od ugrožene, ističući da se prema zakonu regularna godina definiše kao ona u kojoj se održi najmanje trećina nastave. Prema njegovim rečima, većina škola će učiniti sve što je moguće da ne dođe do toga da učenici imaju neregularnu školsku godinu.
Prema zvaničnim podacima, u 97% škola nastava se odvijala normalno, dok je u 3% škola obustavljena. Prosvetna inspekcija nastavlja sa nadzorom u školama u kojima je nastava obustavljena. U Beogradu je rad obustavljen u 19 gimnazija, prema informacijama Foruma beogradskih gimnazija.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) je najavio nastavak protesta, a prosvetari će se pridružiti najavljenim protestima studenata i učenika. Dušan Kokot iz NSPRS-a rekao je da će se situacija proceniti nakon praznika, a zatim doneti odluke o daljim akcijama.
Ipak, direktor OŠ „Kneginja Milica“, Darko Eger, naglasio je da je osnovna funkcija direktora zaštita zakonitosti rada, te da je interes deteta uvek na prvom mestu. On je rekao da su odluke o radu škole kolektivne i da su svi svesni važnosti nastavnog procesa.
Danas je takođe poslednji dan za zaključivanje ocena iz prvog polugodišta, a ministarka je podsetila da su sve administrativne obaveze vezane za prvo polugodište morale biti završene kako bi drugo polugodište moglo početi bez problema. Ukoliko se dogovori ne budu poštovali, Ministarstvo će primeniti zakonske odredbe.