Uvijek je dilema kada je u pitanju putovanje – da li krenuti noću ili danju? Dolaze novi neiskusni vozači, stariji vozači mijenjaju mišljenje na osnovu iskustva, ali uvijek se postavlja pitanje koje je bolje. Postoje različite prednosti i mane ove dvije strategije. Da li voziti noću ili danju, zavisi od mnogo faktora kao što su gužva na putu, uslovi na cesti, ali i sa kim putujete.
Ljekari uglavnom preporučuju da se vozi preko dana zbog veće sigurnosti. Danju je vruće, ali većina automobila danas ima klima uređaj, tako da svakako možete da se zaštitite od vrućine. Takođe, postoje razne zaštite od sunca za djecu, pa će biti zaštićena tokom vožnje.
Gužva na putu i na granici takođe može biti problem, tako da je važno da se vozači informišu o trenutnoj situaciji kako bi izbjegli velike gužve. Različiti vozači preferiraju noćnu ili dnevnu vožnju iz različitih razloga. Mnogi vozači vole da putuju noću sa malom djecom koja spavaju jer im to olakšava vožnju i smanjuje stres. Međutim, stariji vozači ili osobe sa zdravstvenim problemima često preferiraju dnevnu vožnju zbog umora i mogućih komplikacija.
Pre polaska na put, važno je dobro se odmoriti i pravilno se pripremiti. Pravljenje redovnih pauza tokom vožnje je neophodno kako bi se izbjegli rizici vezani za umor i neispavanost. Ukoliko se osjećate umorni, nikako ne treba forsirati vožnju već napraviti pauzu i odmoriti se.
Napominjemo da je bezbjednost na prvom mjestu i da je važno prilagoditi vožnju sebi, svom automobilu i svojoj porodici. Ignorišite priče o vozačkim dostignućima i koncentrišite se na svoje potrebe i mogućnosti. Putovanje treba da bude opuštajuće iskustvo, a ne stresno i rizično.
Pratite savjete stručnjaka, pratite svoj organizam i prilagodite vožnju svojim potrebama i uslovima. Uživajte u svom odmoru i putovanju, ali uvijek imajte na umu važnost bezbjednosti na putu.