Kada se uvodi vanredne situacije zbog visokih temperatura: Evo šta kaže zakon u Srbiji

Milan Petrović avatar

Jučerašnji kalendarski početak leta doneo je i novu prognozu vremena u Srbiji, koja predviđa nastavak toplotnog talasa sa maksimalnim temperaturama od 35 do 40 stepeni u narednih sedam dana. Institut za javno zdravlje Srbije „Batut“ je upozorio na veoma opasno vreme, pogotovo u narednim danima, te označio određena područja u zemlji crvenom bojom kao veoma opasna po zdravlje ljudi.

Zakon koji reguliše ovu oblast ne definiše određenu temperaturu kao graničnu za uvođenje vanredne situacije, već se reaguje na ekstremne vrućine duže od 15 dana u velikom broju lokalnih samouprava. Skraćenje radnog vremena, promena režima saobraćaja, dopremanje pijaće vode ugroženom stanovništvu i postavljanje cisterni sa vodom na ključnim mestima su neke od mera koje se mogu primeniti u vanrednoj situaciji.

U Bosni i Hercegovini, grad Banjaluka je nedavno proglasio vanrednu situaciju zbog prekomerne potrošnje vode. U Velikoj Britaniji, vanredna situacija je proglašena zbog visokih temperatura, što je rezultiralo ograničenjem brzine na železničkim linijama i drugim merama zaštite.

U Srbiji, građanima se savetuje da se pridržavaju saveta lekara kako bi izbegli sunčanicu ili toplotni udar. Preporučuje se izbegavanje izlaganja direktnom suncu, unošenje tečnosti i lagane hrane u organizam, kao i nošenje svetle, pamučne odeće. Poslodavci su obavezni da obezbede uslove za rad svojim radnicima na otvorenom u ekstremnim vremenskim uslovima.

Milan Petrović avatar