Kako AI menja naš svet

Milan Petrović avatar

Sve više se oslanjamo na veštačku inteligenciju za različite zadatke i tehnološke inovacije. Generativna veštačka inteligencija već je pokazala svoj potencijal, ali sada se suočavamo s pitanjem kako ćemo upravljati opštom veštačkom inteligencijom i njenim implikacijama.

Jedan od ključnih glasova u ovoj debati je Džek Dorsi, suosnivač Twittera, koji upozorava na mogućnost da veštački generisani sadržaj dominira internetom u budućnosti. Međutim, sa ovim dolaze i ozbiljni izazovi. Deepfake tehnologija već je pokazala svoju opasnost, a s razvojem veštačke inteligencije postaće sve teža razlika između stvarnog i lažnog sadržaja.

Dorsi ističe da ulazimo u vreme kada će biti teško razlikovati pravi sadržaj od onog koji je generisan veštačkom inteligencijom. Alati poput ChatGPT, Image Creator i Sora omogućavaju generisanje slika i video zapisa u samo nekoliko minuta, čineći ih gotovo identičnim stvarnim snimcima. Ovo postavlja pitanje kako ćemo se nositi sa sve većim brojem lažnih informacija i deepfake sadržaja koji se šire internetom.

Problem „deepfake“ sadržaja postoji već neko vreme, ali malo toga je urađeno da se adekvatno reši. Predlozi poput vodenih žigova smatraju se neefikasnim, dok Dorsi naglašava potrebu za razvijanjem kritičkog mišljenja i intuicije kako bismo bolje razlikovali stvarne informacije od lažnih. Važno je promeniti način razmišljanja i osloniti se na svoje iskustvo kako bismo se zaštitili od manipulacije veštačkom inteligencijom.

Automatizacija koju donosi veštačka inteligencija takođe nosi određene rizike. Prekomerna upotreba tehnologije može dovesti do gubitka osnovnih kognitivnih veština kod ljudi, što može imati negativan uticaj na mentalno zdravlje i kreativnost. Zato je važno da se pažljivo razmišlja o tome kako koristimo veštačku inteligenciju i da se razvijaju veštine koje su nam ključne za opstanak u digitalnom svetu.

Kao što je Dorsi istakao, svet ulazi u eru u kojoj će veštački generisani sadržaj postati sve prisutniji i složeniji. Važno je da budemo svesni potencijalnih opasnosti koje nosi ova tehnologija i da se pripremimo da se nosimo sa izazovima koje donosi. Kroz kritičko mišljenje, obrazovanje i razvoj intuitivnih veština možemo se bolje pripremiti za budućnost generativne i opšte veštačke inteligencije.

Milan Petrović avatar