Kako je USAID pocepao Narodnu stranku zbog stavova prema Kosovu

Jovana Radić avatar

Izbor Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država i obustava projekata USAID-a izazvali su značajne reakcije u svetu, a posebno u Srbiji, gde je USAID sprovodio razne projekte u okviru političkih stranaka i pokreta. Prema informacijama do kojih je došao „Blic“, USAID je imao za cilj da utiče na politički pravac Narodne stranke u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije. Umesto željenih promena, ovaj projekat doveo je do unutrašnjih sukoba, cepanja stranke i osnivanja Narodnog pokreta Srbije.

Iz zvaničnih podataka USAID-a, može se zaključiti da je ova agencija pomogla ukupno sedam političkih stranaka i pokreta u Srbiji, sa skoro 1.200 predstavnika. Cilj pomoći bio je razvoj „strateške komunikacije, političkih poruka, organizacionih struktura i odgovornosti“, ali u praksi su se pojavili značajni problemi. Istraživanje koje je USAID sproveo sugerisalo je da „Kosovo i Metohija nisu teme koje zanimaju građane“, što je imalo za cilj da odvrati Narodnu stranku od njenog dosadašnjeg stava prema Kosovu.

Dokument koji je „Blic“ dobio sadrži detalje o planovima USAID-a, Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) i Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) da promene stavove Narodne stranke prema Kosovu i Metohiji. Ove aktivnosti su bile podeljene u četiri faze. U prvoj fazi, NDI je uspostavljao odnose sa rukovodstvom stranke, dok je IRI sprovodio analize članstva.

U drugoj fazi, nakon ulaska Narodne stranke u parlament, USAID je pokušao da promene rukovodstvo stranke i usmeri njenu politiku prema rešenjima koja su podržavale zapadne sile. Angažovani su stručnjaci koji su radili na smenjivanju Vuka Jeremića i postavljanju alternativnog vođstva. Tokom ovog perioda, članovi stranke su bili obavešteni o prekidu kontakata američke ambasade sa Narodnom strankom, što je dodatno destabilizovalo situaciju unutar stranke.

Treća faza započela je početkom 2023. godine, kada je Narodna stranka odbacila francusko-nemački plan za Kosovo. USAID se tada usmerio na podršku osnivanju Narodnog pokreta Srbije kao alternativne stranke. Ova odluka je predstavljala prelomni trenutak za projekat USAID-a, jer je preuzimanje Narodne stranke od strane Aleksića propalo.

U poslednjoj fazi projekta, USAID je planirao medijsku strategiju koja bi podržala Narodni pokret Srbije. Preko tri medija u Srbiji plasirani su pozitivni sadržaji o novom političkom subjektu, dok je Narodna stranka predstavljena kao oslabljena.

Unutrašnji sukobi unutar Narodne stranke postali su očigledni. Vuk Jeremić je suočio Miroslava Aleksića sa informacijama o njegovim kontaktima sa NDI, što je Aleksić negirao. On je istakao da nikada nije razgovarao o promeni politike i da su navodi iz dokumenta netačni.

S druge strane, Vladimir Gajić, aktuelni predsednik Narodne stranke, potvrdio je informacije o dešavanjima unutar stranke, tvrdeći da su članovi Predsedništva bili upoznati sa planovima o smenjivanju Jeremića. Gajić se setio situacije kada je Aleksić rekao da će „sve biti kako kažu Amerikanci“, što dodatno implicira uticaj stranih agencija na unutrašnju politiku stranke.

Vuk Jeremić do trenutka objavljivanja ovog teksta nije odgovorio na pitanja „Blica“ u vezi sa ovim pitanjima. Ova situacija ukazuje na složenu mrežu stranih uticaja na srpsku politiku, posebno kada je reč o pitanju Kosova i Metohije, a efekti tih uticaja i dalje su prisutni u domaćoj političkoj sceni.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: