Kako na Srbiju utiče usporavanje privrede Nemačke, našeg glavnog trgovinskog partnera

Milan Petrović avatar

POSRTANJE nemačke privrede, kao glavnog izvoznog tržišta Srbije, nije se prelilo na našu ekonomiju. Stručnjaci smatraju da trenutno nema pretnje za privredni rast Srbije zbog toga što Nemačka nije u dubokoj recesiji, a glavni pokretači našeg BDP-a su infrastrukturni projekti i domaća tražnja. Investicije iz Nemačke su u poslednje dve godine smanjene, ali to neće bitnije uticati na srpsku ekonomiju jer Srbija i dalje beleži rekordan priliv stranih direktnih investicija, a kineska ulaganja su sve veća. Tek ukoliko bi se kriza u Nemačkoj produbila, to bi se odrazilo na ostale članice EU, koje su takođe važni partneri Srbije.

Privreda Nemačke je u drugom tromesečju 2021. godine zabeležila pad od 0,1% na međugodišnjem nivou i u odnosu na prvi kvartal. Prošle godine je BDP pao za 0,3%. Međutim, stručnjaci smatraju da se Nemačka ne nalazi u dubokoj recesiji, već je to pre stagnacija. Izvoz iz Srbije u Nemačku nije opao, nema otpuštanja radnika u firmama sa većinskim nemačkim vlasništvom, što ukazuje na to da kriza nije prelila na Srbiju. Vrednost izvoza iz Srbije u Nemačku je nešto veća u prvih šest meseci ove godine u poređenju sa istim periodom lane. Takođe, tražnja za srpskim proizvodima iz Nemačke nije opala.

U slučaju da se kriza u Nemačkoj produbi, to bi moglo da ima negativan uticaj na srpsku ekonomiju, pre svega na proizvodnju auto-delova, koji su naši glavni izvozni proizvodi. Nemačka je centar automobilske industrije, pa bi smanjenje potražnje u toj zemlji uticalo na plasman srpskih proizvoda na to tržište. Osim toga, Nemačka je motor privrede EU, te bi se kriza prelila na ostale članice EU, što bi smanjilo tražnju za srpskim proizvodima. Međutim, trenutno posustajanje nemačke privrede neće preliti na Srbiju i narušiti naš rast do kraja godine.

Infrastrukturni projekti koje država sprovodi i porast domaće tražnje su ključni faktori koji utiču na povećanje BDP-a u Srbiji, dok je izvoz u drugom planu. Iako su investicije iz Nemačke u poslednje dve godine smanjene, to neće značajno uticati na srpsku ekonomiju jer i dalje beležimo rekordan priliv stranih direktnih investicija. Kineska ulaganja postaju sve značajnija za srpsku ekonomiju.

Institut za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena nedavno je objavio da je poslovno raspoloženje u Nemačkoj u julu bilo u padu treći mesec zaredom, što je dovelo do pesimizma u svim sektorima. Kompanije su izrazile manje zadovoljstvo trenutnom poslovnom situacijom, a pesimizam vezan za budući razvoj biznisa u narednih šest meseci je sve izraženiji. Raspoloženje je opalo u trgovini, proizvodnji, sektoru usluga i građevinarstvu.

U zaključku, trenutno posustajanje nemačke privrede ne preliva se na Srbiju i ne ugrožava naš rast do kraja godine. Ključni faktori koji utiču na srpsku ekonomiju su infrastrukturni projekti i domaća tražnja, dok izvoz ostaje važan, ali sekundaran. Investicije iz Nemačke su smanjene, ali to neće značajno uticati na srpsku ekonomiju jer i dalje beležimo rekordan priliv stranih direktnih investicija. Kineska ulaganja su takođe sve značajnija za srpsku privredu. Pesimizam vlada u nemačkoj privredi, ali trenutno ne prelazi na Srbiju.

Milan Petrović avatar