Kako pravilno održavati automobil tokom zime

Milan Petrović avatar

Zima može biti pravi izazov za automobile, pogotovo kada se radi o vozilima koja vlasnici žele da sačuvaju od niskih temperatura, snega, leda i soli. Kabrioleti i oldtimeri često su najizloženiji ovim problemima, jer mnogi vlasnici radije ne voze ova vozila tokom hladnih meseci.

Ukoliko i vi planirate da vaš automobil „prespava“ zimu, važno je da preduzmete nekoliko koraka kako biste mu osigurali pravilne uslove. Evo 10 ključnih saveta kako da vaš auto preživi zimu i dočeka proleće u dobrom stanju.

1. Temeljno čišćenje unutrašnjosti
Prvi korak u pripremi vozila za zimski san je temeljno čišćenje unutrašnjosti. Usisavačem očistite tepihe, sedišta i druge delove enterijera, a zatim prebrišite sve površine vlažnom krpom. Kožna sedišta posebno zahtevaju pažnju – tretirajte ih odgovarajućim sredstvom za negu kože kako biste sprečili njihovo pucanje tokom zime.

2. Zaštita lakiranih površina
Pranje automobila je neophodno pre nego što ga stavite u garažu. Ostatci ptičjeg izmeta, smola drveća ili insekata mogu oštetiti lak ako se ostave da deluju tokom zime. Nakon pranja, proverite lak za eventualna oštećenja i, ako je potrebno, obavite poliranje. Takođe, male površinske ogrebotine možete popraviti specijalnim olovkama za lak.

3. Popravka oštećenja na karoseriji
Pre nego što odložite svoj automobil, proverite karoseriju za oštećenja, naročito one od kamenčića. Ako primetite ogrebotine ili npr. ogoljeno područje, popravite ih kako bi karoserija bila zaštićena od korozije koja se može razviti zbog vlage u zimskim mesecima.

4. Provera šasije i lukova točkova
Kod starijih automobila, proverite šasiju i lukove točkova. Ukoliko su zaštitni slojevi istrošeni ili pokazuju znakove korozije, popravite ih kako biste sprečili da se oštećenja pogoršaju tokom zime.

5. Provera tečnosti
Prvo proverite nivo antifriza i, ako je potrebno, dolijte ga kako bi motor tokom zime bio zaštićen od smrzavanja. Takođe, iskoristite priliku da zamenite ulje, jer staro ulje može podstaći koroziju.

6. Održavanje akumulatora
Akumulator je ključan za pokretanje vozila, posebno u hladnim zimskim mesecima. Da biste produžili njegov vek trajanja i izbegli probleme pri startovanju, preporučuje se da ga otprilike jednom mesečno napunite pomoću punjača.

7. Pravilno održavanje guma
Povećajte pritisak u gumama za oko 0,5 bara kako biste sprečili deformacije koje mogu nastati zbog dugotrajnog stajanja automobila. Ako imate mogućnost, podignite vozilo dizalicom i postavite ga na drvene podloške kako bi gume bile potpuno rasterećene.

8. Kočnice
Ako ne planirate da vozite auto nekoliko meseci, izbegavajte da povlačite ručnu kočnicu. Dugotrajno korišćenje može dovesti do toga da kočnice zaglave, što može stvoriti problem pri ponovnom korišćenju vozila.

9. Zaštita od prašine i vlage
Pokrijte automobil pamučnom tkaninom, koja će ga zaštititi od prašine i prljavštine. Izbegavajte korišćenje sintetičkih materijala ili plastičnih cerada, jer oni ne propuštaju vlagu, što može dovesti do stvaranja plesni. Takođe, ostavite prozore vozila malo otvorene (ako je u garaži) kako bi se omogućila cirkulacija vazduha i sprečilo nakupljanje vlage u unutrašnjosti.

10. Idealno mesto za parkiranje
Ako je moguće, parkirajte automobil u klimatizovanoj garaži sa stalnom temperaturom između 15 i 20°C i vlažnošću od oko 40%. Ovo je idealno okruženje koje sprečava stvaranje vlage i koroziju. Ako nemate klimatizovanu garažu, potrudite se da vozilo bude smešteno na suvom i dobro provetrenom mestu, a ako koristite pokrivač, redovno ga skidajte i sušite kako biste sprečili nakupljanje vlage.

Sprovođenjem ovih saveta, vaš automobil će biti spreman za zimski san i doček proleća u optimalnom stanju. Ne zaboravite da redovno proveravate stanje vozila tokom zimskih meseci kako biste bili sigurni da je sve u redu.

Milan Petrović avatar