Povratne informacije su važan deo svakodnevnih interakcija, bilo da se radi o poslovnom okruženju ili porodičnim odnosima. Psiholog Kris Maki ističe razliku između povratnih informacija i kritike, naglašavajući da je važno koristiti prave reči i pristup prilikom davanja povratnih informacija.
Povratne informacije se daju s pozitivnom namerom, dok kritika može nositi negativnu konotaciju i izazvati osuđivanje. Važno je izbeći emotivne reči i etikete poput „lenj“ ili „loš“, te koristiti pozitivan ton i „ja“ izjave prilikom davanja povratnih informacija. Takođe, treba biti jasan u vezi sa željenim ishodom i proveriti da li je poruka shvaćena.
Na poslu, menadžeri mogu koristiti povratne informacije kako bi poboljšali produktivnost i moral zaposlenih. Važno je uzeti u obzir okolnosti osobe kojoj se daju povratne informacije i pronaći pravi trenutak za to.
U odnosu s decom, povratne informacije su važne za njihov razvoj, ali treba izbegavati uvrede i birati pravo vreme za davanje povratnih informacija.
Kada je reč o partnerima, važno je izdvojiti vreme za deljenje pritužbi na miran i poštovan način. Slušanje i poštovanje jedno drugog, kao i davanje pozitivnih afirmacija, ključni su za dobar odnos. U suštini, pozitivne povratne informacije trebaju prevagnuti nad pritužbama za bolje funkcionisanje, kako u braku tako i na poslu.