Najveće zalihe rude gvožđa na svijetu formirane su kada se drevni superkontinent Kolumbija raspao prije oko 1,4 milijarde godina. Zalihe se nalaze u provinciji Hamersli u Zapadnoj Australiji na dijelu Zemljine kore nazvanom Pilbara kraton. Pilbara kraton je jedan od najstarijih dijelova Zemljine kore iz Arhejskog eona, s stijenama starim između 3,8 i 2,5 milijardi godina.
Studija objavljena u žurnalu PNAS istražuje tragove o porijeklu bogatih zaliha minerala u Pilbara kratonu. Prema istraživačima, raspad superkontinenta Kolumbija prije između 1,7 i 1,45 milijade godina, kao i kasniji nastanak Australije prije između 1,4 i 1,1 milijarde godina, mogli bi objasniti formiranje velikih rezervi rude gvožđa u provinciji Hamersli.
Geohronolog i postdoktorand Lijam Kortni-Dejvis s Univerziteta u Koloradu u Boulderu ističe da je energija proizašla iz geološke aktivnosti vjerojatno pokrenula formiranje milijardi tona stijena bogatih gvožđem u Pilbari. Prema istraživačima, u provinciji Hamersli postoji oko 50 gigatona rude gvožđa, koja su prema ranijim istraživanjima smatrane starima oko 2,2 milijarde godina. Međutim, nove tehnike datiranja pokazuju da su mnogo mlađe i da su formirane između 1,4 i 1,1 milijarde godina.
Profesor geologije Martin Danisik s Univerziteta Curtin u Australiji naglašava da su zalihe rude gvožđa nastale u vezi sa značajnim tektonskim događajem. Ova studija pruža uvid u formiranje i porijeklo zaliha rude gvožđa u provinciji Hamersli te naglašava važnost geoloških procesa u stvaranju resursa koji su od vitalnog značaja za industriju i ekonomiju.
Zalihe rude gvožđa u provinciji Hamersli u Australiji predstavljaju jedne od najvećih na svijetu i igraju ključnu ulogu u globalnoj opskrbi gvožđem. Njihovo formiranje povezano je s kompleksnim geološkim procesima koji su se odvijali prije više od milijardu godina, kada se superkontinent Kolumbija raspao, otvarajući put formiranju novih kontinenata poput Australije.
Studija objavljena u žurnalu PNAS predstavlja važan korak u razumijevanju procesa formiranja zaliha rude gvožđa i njihovog porijekla. Rezultati istraživanja pružaju nova saznanja o geološkim procesima koji su oblikovali Zemljinu površinu i stvorili resurse koji su temelj industrije i razvoja društva.
Zalihe rude gvožđa u Pilbara kratonu u Zapadnoj Australiji predstavljaju vrijedan resurs koji igra ključnu ulogu u svjetskoj proizvodnji i potražnji za gvožđem. Njihovo formiranje povezano je s geološkim događajima iz prošlosti, koji su oblikovali Zemljinu površinu i stvorili resurse koji su od vitalnog značaja za razvoj industrije i društva.
Studija o porijeklu i formiranju zaliha rude gvožđa u provinciji Hamersli u Australiji pruža nova saznanja o geološkim procesima koji su oblikovali svijet oko nas i stvorili resurse koji su od vitalnog značaja za moderno društvo. Ova istraživanja omogućuju bolje razumijevanje kako su se formirale najveće zalihe rude gvožđa na svijetu i kako ih iskoristiti na održiv način za buduće generacije.