Kako su radio-talasi otkrili početke univerzuma (FOTO)

Milan Petrović avatar

Dvojica američkih fizičara, Robert Vilson i Arno Penzias, 1964. godine su istraživali radio talase iz naše galaksije na Bell Labs anteni u Holmdelu, Nju Džersi. Međutim, bez obzira na to gdje bi usmerili svoju antenu, stalno su detektovali slabo, ali konstantno šuštanje. Nakon isključivanja svih potencijalnih izvora smetnji, uključujući i golubove koji su se gnijezdili u anteni, konsultovali su se sa kolegama i ubrzo su shvatili da su otkrili kosmičko mikrotalasno pozadinsko zračenje (CMB) – reliktno zračenje koje je ostalo od Velikog praska.

Ovo zračenje je izuzetno homogeno, ali sadrži male varijacije u temperaturi koje su važne za razumijevanje formiranja struktura u svemiru, kao što su galaksije i jata galaksija. Njihovo otkriće je pružilo ključni dokaz za teoriju Velikog praska, jer pokazuje da je svemir imao vrući i gusti početak. Radio-talasi su vrsta elektromagnetnog zračenja sa najdužim talasnim dužinama u elektromagnetnom spektru. Oni su nevidljivi ljudskom oku, ali igraju ključnu ulogu u svakodnevnim tehnologijama, kao što su radio, televizija i mobilni telefoni. Njihova uloga u astronomiji je, ipak, najfascinantnija. Oni nam pomažu da istražimo dubine svemira i razumijemo njegove najranije trenutke.

Kosmičko mikrotalasno pozadinsko zračenje, pružilo je ključni dokaz za teoriju Velikog praska: kako se svemir širio i hladio, zračenje je postalo mikrotalasno, omogućavajući naučnicima da istraže rane faze univerzuma i testiraju različite modele nastanka svemira. Ovo zračenje je poput fosila, pružajući uvid u najranije trenutke univerzuma, nekoliko stotina hiljada godina nakon njegovog nastanka.

Teorija Velikog praska tvrdi da je svemir nastao prije oko 13,8 milijardi godina iz izuzetno vruće i guste tačke. Za ovo otkriće, Vilson i Penzias su 1978. godine dobili Nobelovu nagradu za fiziku. Njihov rad ne samo da je potvrdio teoriju Velikog praska, već je otvorio nova polja istraživanja u kosmologiji i astrofizici.

Ovo otkriće je imalo ogroman uticaj na naše razumijevanje univerzuma i njegovih najranijih trenutaka. Kroz proučavanje CMB-a, naučnici su uspjeli da mapiraju distribuciju materije u svemiru i da otkriju detalje o njegovoj strukturi i evoluciji. Osim toga, CMB je važan za istraživanje tamne materije i tamne energije, dva nepoznata sastojka koji čine većinu univerzuma.

Nakon otkrića CMB-a, radio astronomija je napredovala i doživjela nove uspehe u proučavanju svemira. Džejms Peebles, kanadski astrofizičar, bio je jedan od pionira u proučavanju CMB-a. Njegova istraživanja su sprovedena uz pomoć satelita COBE (Cosmic Background Explorer) i WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe), koji su pružili detaljnije podatke o mikrovalovnom pozadinskom zračenju i pomogli u testiranju univerzalnih modela razvoja svemira.

Danas, istraživanje radio talasa i CMB-a ostaje ključno polje u astrofizici i kosmologiji. Naučnici širom svijeta nastavljaju da koriste nove tehnologije i instrumente kako bi produbili naše razumijevanje univerzuma i njegovih najranijih početaka. Sve više se ulaže u istraživanje CMB-a, sa ciljem da se odgovori na najdublja pitanja o prirodi svemira i njegovom nastanku.

U zaključku, otkriće kosmičkog mikrotalasnog pozadinskog zračenja bilo je prekretnica u našem razumijevanju svemira. Njegova homogenost i male varijacije u temperaturi su pružile ključne informacije o ranoj fazi univerzuma i potvrdile teoriju Velikog praska. Ovo otkriće nije samo promijenilo naše shvatanje univerzuma, već je i postavilo temelje za dalja istraživanja i otkrića u astrofizici i kosmologiji.

Milan Petrović avatar