Kako vrućina utiče na pritisak i šta morate da uradite kada je visok, a šta kada je nizak?

Milan Petrović avatar

Oscilacije krvnog pritiska tokom leta mogu biti znatno izražene, ističe prim. dr Biserka Obradović, specijalista opšte medicine. Važno je razumeti kako visoke temperature utiču na ovaj vitalni parametar. Neki ljudi se suočavaju sa ekstremno visokim pritiskom, dok većina pati od pada pritiska, što ukazuje na individualne varijacije u reakciji organizma na vremenske uslove.

Problem variranja krvnog pritiska je veoma individualan i zahteva pažljivo praćenje i prilagođavanje terapije. Velike oscilacije krvnog pritiska tokom leta nastaju usled naglih vremenskih promena. Kada su temperature visoke, telo pokušava da reguliše temperaturu proširivanjem krvnih sudova i znojenjem, što može dovesti do gubitka tečnosti, elektrolita i pada pritiska.

Sa druge strane, kada temperatura opada, organizam se ponaša suprotno – sužavaju se krvni sudovi kako bi sačuvali toplotu, što rezultira skokom krvnog pritiska. Simptomi kao što su glavobolja, ubrzano disanje i umor mogu ukazivati na promene u pritisku. U slučaju niskog pritiska, preporučuje se ležanje ili sedenje kako bi se sprečio mogući pad, uz unos dovoljno tečnosti i soli. Kod visokog pritiska, preporučljivo je uzimanje lekova samo u akutnim situacijama.

Tokom letnjih meseci, važno je izbegavati izlaganje najvećim vrućinama, unositi dovoljno tečnosti i pravilno se hraniti. Oblačenje slojevito, konzumiranje dosta svežeg voća i povrća, kao i izbegavanje pušenja, mogu značajno doprineti održavanju stabilnog krvnog pritiska. Važno je brinuti se o svom zdravlju i pratiti reakciju organizma na vremenske uslove kako bi se sprečile neprijatne posledice oscilacija krvnog pritiska tokom leta.

Milan Petrović avatar