Kakva je dalja sudbina devojčice iz Novog Sada koja je gledala kako joj otac ubija majku

Milan Petrović avatar

Slobodanu T. (59) osumnjičenom za ubistvo svoje nevenčane supruge Branke P. (39) određen je pritvor do 30 dana. Prema navodima policije, on je 22. aprila nožem zadao više udaraca Branki u predelu grudi i glave, a zločinu je prisustvovala njihova šestogodišnja ćerka. Ovaj tragični događaj dogodio se u Novom Sadu, tačnije u Vojvođanskoj ulici, gde je devojčica, nakon što je pozvala kumu da obavesti o zločinu, sklonjena na sigurno.

Policija je brzo reagovala i stigla na mesto događaja kako bi zaštitila devojčicu i uhvatila osumnjičenog, koji se nije opirao hapšenju. Devojčica je pregledana od strane lekara, ali njeno psihičko stanje još uvek nije detaljno utvrđeno. Zabrinutost javnosti je velika, a posebno se ističe briga za sudbinu devojčice koja je svedočila ovom strašnom zločinu.

U trenutku kada se devojčica nalazila kod kume, stručnjaci iz Centra za socijalni rad su uključeni u slučaj kako bi procenili njeno stanje. Njihova analiza biće ključna za donošenje odluke o tome kome će devojčica biti poverena na staranje. Poznanici porodice su izrazili šok zbog zločina, ističući da niko nije mogao da nasluti da je Slobodan sposoban za ovakav čin, a svi se brinu o zdravlju i budućnosti devojčice.

Stručnjaci upozoravaju na moguće posledice koje ovakva trauma može ostaviti na dete. Prema Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra, deca koja su izložena porodičnom nasilju mogu razviti kratkoročne i dugoročne posledice. Reakcije zavise od uzrasta, pola, zdravstvenih i ekonomskih okolnosti, kao i ličnih karakteristika deteta. Fizičke povrede, zdravstvene smetnje, problemi sa spavanjem, gubitak apetita, noćne more i samopovređivanje su samo neki od mogućih simptoma.

Promene u emocionalnom stanju deteta takođe su česte. Strah, napetost, nervoza, tuga i uznemirenost mogu se manifestovati kao znakovi stresa. Mnogi stručnjaci ukazuju na to da deca mogu pokazivati različite obrasce ponašanja, od povučenosti do razdražljivosti. Takođe, mogu se javiti problemi u školi, kao što su slabiji školski uspeh i nepažnja.

Stručnjaci iz Nacionalne platforme za prevenciju nasilja „Čuvam te“ naglašavaju da je važno pratiti svaku promenu u detetovom ponašanju. Deca mogu razvijati nerealne strahove, simptome depresije i anksioznosti, a moguće su i pojave posttraumatskog stresnog poremećaja. U tom smislu, pravovremeno prepoznavanje promena može biti od ključnog značaja za pružanje potrebne podrške i zaštite detetu.

U svetlu ovog tragičnog događaja, važno je napomenuti da su deca često nevidljivi svedoci porodičnog nasilja. Njihove reakcije mogu biti različite i često se ne manifestuju odmah, što dodatno otežava situaciju. Svaka promena u ponašanju, bilo da se radi o povećanoj nervozi, povučenosti ili čak iznenadnoj hiperaktivnosti, može ukazivati na to da je dete izloženo nekom obliku porodičnog nasilja ili emocionalnog zlostavljanja.

Na kraju, sudbina devojčice iz Novog Sada ostaje neizvesna, ali su svi u zajednici duboko zabrinuti za njeno mentalno i emocionalno zdravlje. Svi se nadaju da će stručnjaci uspeti da pruže adekvatnu pomoć i podršku, kako bi devojčica mogla da se oporavi od ovog strašnog iskustva i nastavi sa normalnim životom. U ovom teškom trenutku, sav fokus je na njenoj dobrobiti i budućnosti.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: