Rad od kuće neće opstati u Srbiji i regionu, barem ne u istom obliku kao tokom pandemije koronavirusa, pokazuje tržište poslovnih nekretnina. Poslodavci i zaposleni moraju se prilagoditi hibridnom radu, što zahteva novi način organizacije i izgradnje kancelarijskog prostora.
Mišal Dorževski iz kompanije IWG ističe da će ljudima i dalje trebati kancelarije, ali blizu njihovih domova i u skladu s ESG pravilima. To je budućnost tržišta poslovnih nekretnina.
Na Balkanskom Property Forumu u Beogradu sredinom decembra, stručnjaci su razgovarali o tome kakav kancelarijski prostor će biti potreban i građen u regionu do 2025. godine. Danijela Nedeljković Stojakov iz BDO Srbija ističe da je rad na daljinu promenio strukturu poslovnih prostora, a treba imati u vidu da je teško prilagoditi stare zgrade za nove potrebe, te je gradnja novih objekata lakša opcija.
Maša Kramar iz kompanije „Andersen“ iz Ljubljane naglašava da poslovni prostor treba da odgovara tipu posla, ali i da investitori moraju uzeti u obzir da se namena zgrade može menjati prema potrebama zakupaca tokom vremena.
Fleksibilni poslovni prostori postaju standard, ističe Dorževski. Fleks-operateri će preuzeti veći deo posla, nudeći kompanijama mogućnost da koriste prostor onoliko koliko im je potrebno, plaćajući samo za korišćeni prostor. Zakupci su sve više skloni kraćim periodima zakupa.
Pri gradnji poslovnog prostora, treba uzeti u obzir ceo period korišćenja, ne samo prvog zakupca, objašnjava Dorževski. Važno je ponuditi poslovni prostor najvišeg kvaliteta, jer će zakupci nakon nekoliko godina preći u bolje objekte.
U svetlu novih trendova u radu i potrebama zaposlenih, gradnja poslovnih prostora mora se prilagoditi kako bi odgovarala potrebama zakupaca i omogućila efikasnije poslovanje.