Kamatna stopa ECB, euribor i krediti u Srbiji

Milan Petrović avatar

Evropska centralna banka nije zadovoljna s trenutnim inflacijskim trendom u evrozoni i na današnjem sastanku Upravnog odbora referentne kamatne stope nisu smanjili stopu kao što su to učinili u junu. Prema procenama ECB-a, rast cena će ostati visok i u narednom periodu, a inflacija će doseći željenih 2% godišnje tek u drugoj polovini 2025.

Međutim, ovo ne znači da se ne može očekivati smanjenje rata kredita za zaduženu privredu i građane u Evropi, kao i u Srbiji. Naime, euribor je već počeo značajno padati i prati spuštanje referentne kamatne stope iz juna.

Tromesečni euribor je sa junskih 3,71% pao na 3,67%, što je za oko 6% manje nego početkom godine. Slično, šestomesečni euribor je pao sa 3,71% (odnosno januarskih 3,86%) na 3,62%.

Pad euribora od oktobra prošle godine je evidentan i može se očekivati dalje smanjenje kamatnih stopa. U maju su kamate na keš kredite sa deviznom klauzulom bile 4,02% za kredite do godinu dana i 3,49% za zajmove s ročnošću od pet godina.

Iako su ove stope još više nego u maju 2023. godine, zaduženima je trenutno lakše nego u periodu od 2021. do 2023. godine, kada su stope bile konstantno visoke.

ECB ne očekuje značajno smanjenje referentne kamatne stope do kraja 2024. godine, ali se očekuje pad komercijalnih kamata, što euribor jasno pokazuje.

Učinite sve za vaše novčane uslove i ne propustite vijesti o kamatnim stopama i novim mogućnostima zaduživanja.

Milan Petrović avatar