Kanada uvodi carine od 100 odsto na kineske električne automobile

Milan Petrović avatar

Kanadska vlada je u ponedjeljak najavila uvođenje novih carina na uvoz kineskih električnih vozila, čelika i aluminijuma od 1. oktobra ove godine. Ove tarife predstavljaju odgovor na kinesku politiku podrške proizvodnji enormnih kapaciteta, izjavio je premijer Džastin Trudo.

Premijer Trudo naglasio je važnost jačanja ekonomske saradnje sa drugim zemljama širom svijeta. Izrazio je spremnost da se razmotre i kaznene mjere poput carina na čipove i solarne ćelije, ali nije precizirao detalje.

Odluka kanadske vlade izazvala je pad cijena akcija kompanije Tesla za više od tri odsto. Ostaje nejasno hoće li nova carina važiti i za vozila ove kompanije.

Uzor za ovu odluku predstavljaju Sjedinjene Američke Države, koje su također uvele slične carine na uvoz kineskih proizvoda. Kanada se na taj način pridružila grupi zemalja koje pokušavaju zaštititi domaću proizvodnju od konkurencije iz Kine.

Novi potezi kanadske vlade mogli bi imati značajan uticaj na međunarodnu trgovinu i odnose između država. Veliki proizvođači automobila i drugih industrija mogli bi se naći pod pritiskom zbog povećanja troškova uvoza.

Kanada donosi ove odluke u trenutku kada se globalni trgovinski odnosi suočavaju sa izazovima i promjenama. Pandemija koronavirusa i političke tenzije dodatno su otežali situaciju, pa mnoge države preispituju svoje ekonomske strategije i politike.

Pred kanadskom vladom postavlja se pitanje kako će nova carina uticati na trgovinske odnose s Kinom i ostalim zemljama. Očekuje se da će se tenzije u međunarodnim odnosima dodatno pogoršati, što bi moglo imati dugoročne posljedice na globalnu ekonomiju.

Premijer Trudo istakao je važnost odlučnog djelovanja u ovom trenutku i zaštitu domaće privrede od strane konkurencije. On poziva na jedinstvo i solidarnost u borbi protiv nepravdi i nepravednih trgovinskih praksi.

Kritičari nove politike carina tvrde da bi to moglo dovesti do eskalacije trgovinskih tenzija i ograničiti pristup tržištima drugih zemalja. Postavlja se pitanje da li će nova politika biti efikasna i dugoročno održiva.

Kanadska vlada mora balansirati između zaštite domaće privrede i očuvanja dobrih odnosa sa partnerima u međunarodnoj trgovini. Trudo ističe važnost dijaloga i saradnje u rješavanju ovih kompleksnih pitanja.

U narednim sedmicama se očekuje veći pritisak na kanadsku vladu da objasni detalje nove politike carina i moguće posljedice na domaću i međunarodnu privredu. Tržišta će pažljivo pratiti razvoj situacije i reagovati na promjene na globalnom nivou.

Kanada se suočava sa izazovima i promjenama u međunarodnoj trgovini, ali premijer Trudo vjeruje u snagu i sposobnost zemlje da se nosi sa tim izazovima. On poziva na solidarnost i saradnju u borbi za bolju budućnost za sve.

U zaključku, nova politika carina u Kanadi predstavlja odgovor na kompleksne izazove i promjene u međunarodnoj trgovini. Trudo ističe važnost odlučnosti i jedinstva u rješavanju ovih pitanja, te poziva na zajednički napor u izgradnji bolje budućnosti za sve.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: