Kesica od 200 grama najtraženijih brendova poskupljuje od 30 do 40 dinara

Milan Petrović avatar

Najomiljeniji napitak srpskog naroda, kafa, ponovo će poskupeti na tržištu Hrvatske. Od 1. jula cene kesica najtraženijih brendova tradicionalne kafe od 200 grama će biti veće za 30 do 40 dinara. To je potvrđeno nezvanično u pojedinim trgovinskim lancima, pri čemu se navodi da će poskupljenje biti od osam do 20 odsto u zavisnosti od brenda.

Na primer, pakovanje od 200 grama najprodavanijih brendova koji trenutno koštaju oko 350 i 360 dinara, od sledećeg meseca će se prodavati za 390 i 400 dinara. Kesica jednog proizvođača kafe čija je trenutna cena niža, kreće se od 260 do 270 dinara, biće 290 i 300 dinara. Brend kafe čija kesica trenutno košta između 480 i 495 dinara neće povećati cene. Ipak, postojaće opcija za potrošače koji traže povoljnije pakovanje, jer će jedan manji proizvođač zadržati cene od 290 do 320 dinara za 200 grama kafe.

Od 1. maja u Srbiji su stupili na snagu novi iznosi akciza koji su prilagođeni godišnjem rastu potrošačkih cena u 2023. godini. Akciza za neprženu kafu iznosi 108,06 dinara po kilogramu, dok je za prženu kafu 135,07 dinara po kilogramu.

Analiza sprovedena na nemačkom tržištu ukazuje da je povećanje cena kafe uzrokovano slabijim prinosima, ratovima, prekidima trgovinskih ruta, nepovoljnim vremenskim uslovima u jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi, kao i manjkom radne snage. Duge suše u Vijetnamu, glavnom proizvođaču kafe robusta, oštetile su biljke, dok Brazil, koji je glavni izvor arabike, pati od jakih kiša koje utiču na prinose. Proizvođači kafe izražavaju zabrinutost zbog problema u regrutovanju radnika migranata na plantažama, manjih prinosa i povećane potražnje za kafom u zemljama u razvoju. Očekuje se da bi kilogram kafe mogao da košta između 25 i 30 evra.

Istraživanje koje je nedavno sprovedeno pokazalo je da se kafa najviše pije u Srbiji, gde 69,6 odsto stanovništva konzumira tradicionalnu, mlevenu kafu. U BiH taj procenat iznosi 65,7, u Hrvatskoj 64,2, a u Sloveniji 56,3 odsto. Ukupno, na ovim tržištima postoji 7,8 miliona potrošača mlevene kafe koji je konzumiraju jednom dnevno ili češće.

Poskupljenje cene kafe može imati uticaj na budžet potrošača, posebno onih koji redovno pijuckaju ovaj omiljeni napitak. Prilagođavanje novim cenama može zahtevati rebalansiranje ličnih finansija i racionalizaciju potrošnje kafe. Ipak, uz sve izazove i poskupljenja, ljubitelji kafe će i dalje uživati u omiljenom napitku, bez obzira na cenu.

Milan Petrović avatar