Vrganje, jedna od najpopularnijih vrsta gljiva u Hrvatskoj, trenutno su na vrhuncu svoje cene, koja je skočila na neverovatnih 20 evra za kilogram. Ova cena je ista kako na severu zemlje tako i u Istri. Iako vrganje nemaju lekovita svojstva, već su samo gastronomski užitak, mnogi se sećaju „starih vremena“ kada su bile dostupne po pristupačnijim cenama.
Predsednik Gljivarskog društva „Smrčak“ iz Čakovca, Marijan Sabolić, smatra da je cena od 20 evra za kilogram vrganja previsoka i da bi realna cena trebala biti oko 15 evra. On ističe da je nedavna nestašica vrganja zbog sušnog perioda kratko trajala te da ih sada opet ima u izobilju, nadajući se da će cena pasti. Sabolić ističe i da je smrčak, kojeg je teže naći jer raste samo u proleće, cenjeniji i skuplji od vrganja.
Sabolić je nedavno brao vrganje, ali je zakasnio na pravu berbu, te je većina gljiva koje je pronašao bile crvljive i trule. Ipak, za svoje potrebe uspeo je da pronađe nekoliko zdravih primeraka. On ističe da vrganja sada ima u Gorskom kotaru i Istri te da se nadaju da će njihova obilnost oboriti cenu.
Iako su pečurke cenjeni prehrambeni artikl, Sabolić ističe da je cena od 20 evra za kilogram vrganja previše visoka u poređenju sa drugim namirnicama poput mesa koje košta oko pet evra po kilogramu. Unatoč visokoj ceni, vrganje sada se mogu naći u raznim regijama Hrvatske, poput Karlovca, Banovine, Petrove Gore, te oko Macelja i Trakošćana. No, još uvek ostaje neizvesno hoće li obilnost vrganja dovoljno oboriti cenu i učiniti ih pristupačnijim za široku potrošačku bazu.