Kina će do 2043. postati glavno svetsko tržište avio-saobraćaja

Milan Petrović avatar

Kineska flota komercijalnih aviona će se više nego udvostručiti do 2043. godine prema prognozi avio-kompanije Boeing. Sadašnji broj aviona od 4.345 porast će na 9.740 letelica, što će Kini dati vodeću poziciju na svetskom tržištu avio-saobraćaja. Procenjuje se da će putnički avio-saobraćaj u Kini rasti po stopi od 5,9 odsto godišnje, što je više od globalnog proseka od 4,7 odsto. Ovo ukazuje na snažan rast kineskog avio-saobraćaja u narednim decenijama.

Rast kineske flote aviona deo je šireg trenda rasta avio-saobraćaja u zemljama širom sveta. Kina je postala jedna od najvećih tržišta za avio-saobraćaj, sa sve većim brojem putnika koji se odlučuju za avionski prevoz. Ovaj trend se očekuje da će se nastaviti i u budućnosti, sa sve većim brojem komercijalnih aviona koji će leteti između kineskih gradova i diljem sveta.

Avionska industrija je jedna od najbrže rastućih industrija u Kini, sa sve većim brojem avio-kompanija koje konkurišu na tržištu. Kineski proizvođači aviona kao što su Comac i Avic su postali sve konkurentniji na globalnom tržištu, sa sve većim brojem aviona koji se proizvode u Kini i izvoze u druge zemlje.

Sa sve većim brojem putnika koji se odlučuju za avionski prevoz, kineske avio-kompanije su prisiljene da prošire svoje flote aviona kako bi zadovoljile potražnju. Povećanje broja aviona omogućiće veći broj letova i bolje pokrivanje mreže destinacija, što će Kini dati još veću prednost na tržištu avio-saobraćaja.

Avionska industrija je od vitalnog značaja za kinesku ekonomiju, sa sve većim brojem radnih mesta koje stvara i doprinosom ekonomskom rastu zemlje. Razvoj avio-saobraćaja u Kini je prioritet za vladu, koja ulaže značajna sredstva u infrastrukturu i tehnologiju kako bi podržala rast industrije.

Uz rast avio-saobraćaja dolazi i povećana potreba za obukom pilota i tehničara aviona. Kako bi se zadovoljila ova potražnja, Kina ulaže u obrazovanje i obuku u avio-industriji, sa sve većim brojem programa za obuku pilota i tehničara aviona.

Rast kineske flote aviona će imati i šire posledice na globalnom nivou, sa sve većim brojem kineskih aviona koji će leteti između kineskih gradova i drugih zemalja, što će doprineti povezivanju svetskih ekonomija i razvoju međunarodne trgovine.

Pored toga, rast avio-saobraćaja u Kini će imati i pozitivan uticaj na turizam, sa sve većim brojem stranih turista koji posećuju zemlju avionskim putem. Ovo će doprineti razvoju turističke industrije u zemlji i povećati ekonomske prihode od turizma.

Uz sve veći broj putnika koji se odlučuju za avionski prevoz, Kina će morati da uloži u infrastrukturu i tehnologiju kako bi zadovoljila potražnju. Ovo će zahtevati značajna ulaganja u aerodrome, avio-kompanije, avione i obuku osoblja, kako bi se osiguralo sigurno i efikasno funkcionisanje avio-saobraćaja.

Kineski avioni postaju sve popularniji na globalnom tržištu, sa sve većim brojem avio-kompanija i putnika koji se odlučuju za letenje kompanijama poput China Southern Airlines, Air China i Hainan Airlines. Ovo ukazuje na rastući uticaj Kine na globalnom tržištu avio-saobraćaja i sve veću konkurenciju koju predstavlja kineska avio-industrija drugim zemljama.

U zaključku, rast kineske flote aviona će imati značajan uticaj na globalni avio-saobraćaj, sa sve većim brojem aviona koji će leteti između kineskih gradova i diljem sveta. Kina postaje ključni igrač na svetskom tržištu avio-saobraćaja, sa sve većim brojem putnika koji se odlučuju za avionski prevoz. Ovo će imati pozitivan uticaj na ekonomiju zemlje i razvoj avio-industrije, sa sve većim brojem aviona koji će biti proizvedeni i izvoženi iz Kine u narednim decenijama.

Milan Petrović avatar