Kina i Rusija razvijaju kvantne kanale

Milan Petrović avatar

Naučnici u Rusiji i Kini uspostavili su kvantnu komunikaciju šifrovanu pomoću sigurnih ključeva koje prenosi kineski kvantni satelit, pokazujući da bi kvantna komunikaciona mreža za države BRIKS-a mogla biti tehnički izvodljiva.

Naučnici su uspeli da pošalju dve kodirane slike obezbeđene kvantnim ključevima na razdaljini od 3.800 kilometara između komunikacione stanice u blizini Moskve i druge u blizini Urumčija u zapadnom kineskom regionu Sinđang. Prvi test kvantne komunikacije između dve zemlje uspešno je sproveden prošle godine, rekao je Aleksej Fedorov sa ruskog Nacionalnog univerziteta za nauku i tehnologiju (MISIS) i Ruskog kvantnog centra (RKC). Kineski kvantni satelit „Moci“ je otvorio puteve za razvoj nacionalnih i međunarodnih kvantnih komunikacionih mreža.

Kvantna komunikacija je oblik prenosa informacija na osnovu kvantne fizike koji koristi kriptografiju za kodiranje podataka u pojedinačnim fotonima. Ovaj način prenosa informacija omogućava da hakeri ne mogu da ih presretnu, uz korišćenje kvantnih ključeva. Kvantni ključevi su tajni parametri koje koristimo za kodiranje korisnih informacija, što ih čini nedostupnim neovlašćenim pojedincima.

Iako je došlo do velikog napretka u razvoju distribucije tom metodom, prenos na zemlji pri razumnim brzinama pomoću kablova sa optičkim vlaknima, ograničen je na oko 1.000 kilometara zbog gubitka fotona na velikim udaljenostima. Kina je 2016. lansirala „Moci“, prvi kvantni komunikacioni satelit na svetu, kako bi započeli sa kvantnim prenosom podataka na velike udaljenosti.

Ruski tim je 2020. počeo da radi sa „Mocievim“ timom, koji im je pomogao da postave sisteme za početak eksperimenata sa satelitom. Komunikaciona stanica, postavljena u Zvenigorodskoj opservatoriji nedaleko od Moskve, opremljena je teleskopima i kamerama za praćenje satelita. Različiti eksperimenti su sprovedeni između te i stanice Nanšan u blizini kineskog grada Urumčija. Eksperiment slanja informacija između dve stanice sproveden je 1. marta prošle godine.

Fedorov je istakao da kvantni sistemi za sada bili idealni za naučna istraživanja, pošto je potrebno još istraživanja pre nego što tehnologija postane dostupna za komercijalnu upotrebu. On je dodao i da je finansijski sektor zainteresovan za kvantnu tehnologiju, zato što banke čuvaju ogromnu količinu kritičnih, važnih informacija.

Rusija je predložila zajedničke napore za unapređenje budućih tehnologija sa zemljama BRIKS-a, što bi uključivalo i kvantnu tehnologiju. Tehnički je moguće izgraditi kvantnu komunikacionu mrežu između zemalja BRIKS-a, ali je potreban zajednički projekat kako bi se razvoj pogurao napred.

Ovi naučni podaci pokazuju značajan napredak u kvantnoj komunikaciji između Rusije i Kine, kao i potencijal za širenje ove tehnologije na međunarodnom nivou, uključujući i zemlje BRIKS-a. Kvantna komunikacija ima potencijal da promeni način prenosa informacija i da obezbedi veći nivo sigurnosti za različite važne infomacije koje se prenose putem digitalne infrastrukture.

Milan Petrović avatar