Kina je poslala svoj lunarni modul Chang’e-6 na Mesec kako bi prikupio uzorke mesečeve prašine, koji će biti korišćeni za daljnja istraživanja. Modul se uspešno vratio na Zemlju sa prvim uzorcima s tamne strane Meseca, što predstavlja velik korak za kineski svemirski program.
Uzorci mesečeve prašine i stena prikupljeni su pomoću bušilice i robotske ruke, a kineski istraživači će ih detaljno analizirati pre nego što ih podele sa međunarodnim naučnicima. Ovi uzorci mogu pružiti važne informacije o evoluciji Meseca, Zemlje i solarnog sistema, kao i podržati planove Kine za korišćenje resursa na Mesecu.
Analiza uzoraka može pomoći u istraživanju mogućnosti korišćenja mesečevog tla za 3D štampanje građevinskih blokova i ekstrakciju gasova poput helijuma-3, kiseonika i vodonika. Kineski naučnici će deliti podatke sa međunarodnim partnerima, što može doprineti značajnim naučnim otkrićima.
U isto vreme, u Srbiji se i dalje raspravlja o eksploataciji litijuma u projektu „Jadar“. Neki smatraju da je litijum ključni resurs za budućnost, dok drugi izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih ekoloških problema. Međutim, rezultati naučnih istraživanja pokazuju da se projekat „Jadar“ može realizovati bezbedno uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić istakla je potrebu da se veruje u zemlju i ljude kako bi se postigao uspeh sličan „norveškom čudu“. Dok neke zemlje istražuju i eksplatišu resurse na Mesecu, Srbija se suočava sa unutrašnjim raspravama o korišćenju litijuma.
Ovi događaji pokazuju značaj istraživanja svemira i potencijalnih resursa za budućnost čovečanstva, ali i važnost odgovornog eksploatisanja prirodnih resursa na Zemlji. Srbija se suočava sa izazovom pronalaženja ravnoteže između ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine dok se dešavaju veliki koraci u istraživanju svemira i mesečevih resursa.