Kina ukida uvozne takse na 935 proizvod

Milan Petrović avatar

Kina će smanjiti uvozne carine na etan i određene reciklirane sirovine od bakra i aluminijuma od naredne godine, saopštila je vlada u subotu. Ministarstvo finansija je objavilo prilagođavanja različitih kategorija uvoznih carina, koja će biti na snazi od 1. januara, a cilj je povećanje uvoza visokokvalitetnih proizvoda, širenje domaće potražnje i promocija visokog nivoa otvaranja prema svetu, navodi se u saopštenju.

Privremene uvozne carine niže od carinskih stopa za najpovlašćeniju naciju biće primenjene na 935 stavki, saopštilo je ministarstvo. Uvozne carine biće smanjene na etan i određene reciklirane sirovine od bakra i aluminijuma kako bi se podstakao zeleni i nisko-ugljenični razvoj.

Carine će rasti na robu kao što su melasa i prašci u kojima se nalazi šećer, dok će biti smanjene na proizvode kao što su ciklični olefinski polimeri, etilensko-vinil-alkoholni kopolimeri i automatske transmisije za specijalna vozila kao što su vatrogasna vozila i vozila za popravku.

Uvozne carine će takođe biti smanjene na stavke poput natrijum-zirkonijum ciklosilikata, virusnih vektora za CAR-T terapiju tumora i žice od legure nikl-titanijum za hirurške implantate.

Sporazum o slobodnoj trgovini između Kine i Maldiva stupa na snagu 1. januara, uz implementaciju smanjenja carina, saopštilo je ministarstvo, piše Rojters. Ovo će dodatno olakšati trgovinske odnose između ove dve zemlje i doprineti povećanju ekonomske saradnje.

Smanjenje uvoznih carina na određene sirovine i proizvode će imati pozitivan efekat na kinesku ekonomiju, otvarajući vrata za povećanje uvoza visokokvalitetnih proizvoda i unapređenje zelenog i nisko-ugljeničnog razvoja. Očekuje se da će ove mere doprineti povećanju konkurentnosti kineske privrede na globalnom tržištu i unapređenju trgovinskih odnosa sa drugim zemljama.

Vlada Kine nastavlja sa reformama i prilagođavanjima uvoznih carina kako bi podržala razvoj različitih sektora privrede i promovisala otvorenost prema međunarodnom tržištu. Smanjenje carina na određene sirovine i proizvode će takođe doprineti unapređenju kvaliteta proizvoda i podržati tranziciju ka ekološki prihvatljivijim tehnologijama i praksama.

Očekuje se da će ove mere imati pozitivan efekat na trgovinske odnose Kine sa drugim zemljama, uključujući i Maldivima, sa kojima će stupiti na snagu sporazum o slobodnoj trgovini. Smanjenje carina će olakšati trgovinske aktivnosti između ove dve zemlje i podržati dalji ekonomski razvoj i saradnju.

Uvođenje novih carinskih mera i sporazuma o slobodnoj trgovini predstavljaju korak napred ka jačanju ekonomskih veza između Kine i drugih zemalja, te će doprineti daljem razvoju trgovine i ekonomije. Kineska vlada nastavlja sa reformama i prilagođavanjima kako bi podržala ekonomski rast i unapredila trgovinske odnose sa partnerima širom sveta.

Milan Petrović avatar