Kina uvodi carine od 84 odsto na američku robu, podnosi novu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji

Milan Petrović avatar

Kina je nedavno najavila drastično povećanje carina na proizvode iz Sjedinjenih Američkih Država, postavljajući nove tarife od 84%. Ova odluka predstavlja značajno povećanje u odnosu na ranije najavljene carine od 34%. Kao deo ovog poteza, Kina je takođe podnela novu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), čime se nastavlja trgovinski sukob između dve najveće svetske ekonomije.

Ova mera je odgovor na ranije uvedene carine od 125% koje je postavila administracija američkog predsednika Donalda Trampa na kinesku robu. Ova eskalacija trgovinskog rata između Kine i SAD-a dodatno komplikuje već napetu ekonomsku situaciju i može imati široke posledice na globalnu ekonomiju.

Pored carina, Kina je uvela i dodatne restrikcije za više od deset američkih kompanija. Ove restrikcije uključuju zabranu ulaska za njihove rukovodioce, kao i ograničenja ulaganja na kineskom tržištu. Ove mere su deo šireg okvira kineske strategije da odgovori na američke trgovinske pritiske i očuva svoju ekonomsku stabilnost.

Trgovinski rat između Kine i SAD-a započeo je 2018. godine, kada je Trampova administracija uvela carine na uvoz kineskih proizvoda u pokušaju da smanji trgovinski deficit i zaštiti domaću industriju. Kina je odgovarala na svaku američku meru, često povećavajući carine na američke proizvode, što je rezultiralo uzajamnim povećanjem tarifnih stopa.

Ove poslednje mere Kine dolaze u trenutku kada se globalna ekonomija suočava sa brojnim izazovima, uključujući posledice pandemije COVID-19, inflaciju i poremećaje u lancima snabdevanja. Mnogi analitičari upozoravaju da bi povećanje carina moglo dodatno pogoršati situaciju i dovesti do smanjenja trgovinske razmene između dve zemlje, što bi imalo negativne posledice po globalnu ekonomiju.

Jedna od ključnih tačaka ovog trgovinskog sukoba je tehnologija. SAD su izrazile zabrinutost zbog kineskih kompanija, poput Huaweija, koje se smatraju pretnjom nacionalnoj sigurnosti. U tom kontekstu, američka vlada je uvela restrikcije na tehnologiju i saradnju sa kineskim firmama, što je dodatno pogoršalo odnose između dve zemlje.

Kina je, s druge strane, pokušala da ojača svoje pozicije kroz razne inicijative, uključujući „Jedan pojas, jedan put“, koja ima za cilj jačanje trgovinskih veza između Kine i drugih zemalja. Ova strategija je deo šireg plana za povećanje kineskog uticaja na globalnoj sceni, a trgovinski sukob sa SAD-om predstavlja značajan izazov za taj plan.

Ekonomisti upozoravaju da bi dugotrajni trgovinski rat mogao dovesti do usporavanja rasta u obe zemlje, što bi na kraju moglo uticati na globalnu ekonomiju. Mnogi potrošači u SAD-u već osećaju posledice povećanja carina, jer su cene mnogih proizvoda porasle. Slično tome, kineski potrošači mogli bi takođe doživeti posledice, jer bi povećane cene uvezenih američkih proizvoda mogle uticati na njihovu kupovnu moć.

Pored ekonomskih posledica, trgovinski sukob ima i političke implikacije. Ovaj sukob može dodatno pogoršati odnose između Kine i SAD-a, što bi moglo imati dugoročne posledice po međunarodnu politiku. U svetlu ovih napetosti, mnogi analitičari se pitaju kako će se globalni ekonomski poredak razvijati u budućnosti.

Sve u svemu, trenutna situacija između Kine i SAD-a predstavlja složen izazov, kako za dve zemlje, tako i za globalnu ekonomiju. Povećanje carina i dodatne restrikcije na američke kompanije mogu imati široke posledice, a rešenje ovog trgovinskog sukoba će zahtevati dijalog i kompromis između dve strane. U međuvremenu, potrošači i preduzeća u obe zemlje će morati da se prilagode novim ekonomskim realnostima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: